Partner serwisu
16 października 2018

Wiceminister Kurtyka z wizytą w Arabii Saudyjskiej

Kategoria: Aktualności

Przebywający z wizytą w Arabii Saudyjskiej sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka spotkał się z Khalidem A. Al-Falihem, ministrem energii, przemysłu i surowców naturalnych.

Wiceminister Kurtyka z wizytą w Arabii Saudyjskiej

W trakcie spotkania, które odbyło się 10 października 2018 r., wiceminister Kurtyka zaznaczył, że Polska, jako kraj sprawujący prezydencję COP24, jest świadoma różnych priorytetów zarówno państw-stron, jak i poszczególnych grup regionalnych. Zapewnił, że prezydencja podejmie starania aby uwzględnić je w procesie negocjacji podczas COP24. W szczególności oznacza to zapewnienie powszechnego udziału wszystkich państw przy uwzględnieniu zasady dobrowolności wyboru metod redukcji emisji i wykorzystania zasobów naturalnych.

– Każdy kraj ma swoją specyfikę w realizowaniu działań. Przywołując Polski przykład - uruchomiliśmy bardzo dużo inicjatyw w zakresie ochrony powietrza czy elektromobilności. Przeznaczymy na te programy ponad 40 mld dol. – podkreślał wiceminister Michał Kurtyka

Ponadto nasz kraj na arenie międzynarodowej bardzo mocno podkreśla konieczność myślenia o magazynowaniu energii, jako warunku sukcesu sięgnięcia po odnawialne źródła energii – stąd nasze dążenia w kierunku produkcji baterii czy elektrycznego transportu. Są to bowiem kluczowe elementy, które pozwolą Polsce myśleć o zmianie technologicznej w przyszłym miksie energetycznym kraju – wyjaśnił wiceminister środowiska.

Podczas rozmowy wiceszef resortu środowiska podkreślił również, że głównym celem grudniowego szczytu w Katowicach jest opracowanie zasad wdrażających w życie Porozumienie paryskie. Jego sygnatariusze zobowiązali się ograniczyć emisję CO2, by wzrost temperatury na świecie nie przekroczył 2°C w porównaniu z epoką przedindustrialną.

COP24 ma też ustanowić globalne zasady raportowania krajów o postępach w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, o adaptacji do zmian klimatycznych i ich finansowaniu. Globalne działania w dziedzinie klimatu powinny łączyć wymiar gospodarczy, społeczny i ekologiczny, służąc jednoczesnemu hamowaniu globalnego ocieplenia i eliminacji najważniejszych problemów współczesnego świata – dodał wiceminister Kurtyka.

W ramach wizyty w Arabii Saudyjskiej wiceminister Kurtyka odbył również spotkania z przedstawicielami Centrum Badawczego Atomu i Odnawialnych Źródeł Energii im. Króla Abdullaha oraz Centrum Badawczego nad Ropą Naftową im. Króla Abdullaha. Rozmawiał także z władzami firm Sabic i Saudi Aramco. Tematem przewodnim spotkań była realizacja strategii „Saudyjska Wizja 2030”, która zakłada m.in. zakrojone na szeroką skalę plany w zakresie dywersyfikacji gospodarki kraju w tym większe zaangażowanie w odnawialne źródła energii, energetykę jądrową, oraz elektromobilność.

Wiceszef resortu środowiska zapoznał się również z badaniami dotyczącymi wychwytywania i utylizacji dwutlenku węgla (np. w postaci cementu), jak również jego magazynowania, w tym bezpośrednio w samochodach.

źródło: Ministerstwo Środowiska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ