Partner serwisu
15 października 2018

Przewiert HDD pod Kanałem Kędzierzyńskim zakończony

Kategoria: Aktualności

Rurociąg o długości 760 m i średnicy 1016 mm przy zastosowaniu metody przewiertu sterowanego HDD został ułożony pod Kanałem Kędzierzyńskim. Przedsięwzięcie wykonano w ramach budowy gazociągu Tworóg-Kędzierzyn-Koźle.

Przewiert HDD pod Kanałem Kędzierzyńskim zakończony

Instalacja rurociągu pod Kanałem Kędzierzyńskim trwała 8 godz., natomiast rozwiercanie otworu do średnicy 1320 mm zajęło 42 dni. Przygotowany do wciągnięcia odcinek gazociągu (lira) przechodził nad czynnym rurociągiem technologicznym, dlatego konieczne było zabezpieczenie rurociągu poprzez podniesienie liry na specjalnie w tym celu zbudowanej konstrukcji.

–  To drugi i zarazem ostatni przewiert HDD na budowie gazociągu Tworóg – Kędzierzyn-Koźle. Pierwszy o długości 750 m przechodził jednocześnie pod Kanałem Gliwickim, rzeką Kłodnicą i ciekiem Bojszówka – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

- Prace budowlane w przypadku obu przewiertów prowadziliśmy na terenie lasów Nadleśnictwa Kędzierzyn, dlatego tak duże znaczenie dla organizacji prac miała ścisła współpraca z Nadleśnictwem, zarówno na etapie projektowania, jak i już w trakcie budowy – podkreślił Kazimierz Błaszczak, kierownik projektu Tworóg – Kędzierzyn-Koźle.

Budowa gazociągu Tworóg – Kędzierzyn-Koźle o długości 43 km i średnicy 1000 mm rozpoczęła się na początku tego roku. Aktualnie wykonawca robót budowlanych – spółka IDS-BUD - kończy rozkładanie rur i obciążników w pasie montażowym, w ok. 45 proc. zrealizował spawanie liniowe oraz przygotowuje się do układania rurociągu w wykopie. W okresie od listopada do grudnia br. wykonawca zaplanował natomiast przejście gazociągiem pod autostradą A4 przy zastosowaniu metody mikrotunelingu.

Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn-Koźle zostanie połączony z budowanymi aktualnie gazociągami: Zdzieszowice – Kędzierzyn (od zachodu) oraz Tworóg – Tworzeń (od wschodu). Po wybudowaniu gazociągi te będą wchodziły w strukturę korytarza gazowego Północ – Południe i jednocześnie stanowiły istotny element wzmocnienia bezpieczeństwa sieci przesyłowej.

O wizycie studyjnej podczas realizacji tego przewiertu informowaliśmy w lipcu. Wykonawcą obu przewiertów była firma ZRB Janicki.

źródło: GAZ SYSTEM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ