Partner serwisu
12 października 2018

LOTOS dołączy do projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych

Kategoria: Aktualności

Grupa LOTOS weźmie udział w pierwszej w Polsce aukcji pochłoniętych przez lasy Jednostek Dwutlenku Węgla (JDW). List intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych podpisali 11 października br. w Warszawie Patryk Demski, wiceprezes Zarządu ds. inwestycji i innowacji Grupy LOTOS S.A. oraz Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. ekonomicznych.

LOTOS dołączy do projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych

– Zawsze wspieramy dobre inicjatywy służące ochronie środowiska. Tym razem za pośrednictwem Lasów Państwowych mamy szansę wpłynąć na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Projekt dobrze wpisuje się w politykę społecznej odpowiedzialności Grupy LOTOS oraz dotychczasowe zaangażowanie spółki w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju – powiedział Patryk Demski. Wiceprezes Zarządu zadeklarował również chęć współpracy przy kolejnych projektach prowadzonych przez Lasy Państwowe.

Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW) to jeden z flagowych projektów realizowanych i finansowanych w całości przez Lasy Państwowe w odpowiedzi na postępujące zmiany klimatyczne. Łączna powierzchnia lasów nim objętych, zlokalizowanych na terenie 23 nadleśnictw w 13 regionalnych dyrekcjach LP, wynosi 12 tys. ha. Celem pionierskiego w tej skali przedsięwzięcia jest przede wszystkim zwiększenie zdolności lasów do pochłaniania dwutlenku węgla, najważniejszego gazu odpowiedzialnego za tzw. efekt cieplarniany. W ramach LGW leśnicy chcą również ograniczać emisję CO2 z gleb w lasach oraz ryzyko niekontrolowanych emisji w wyniku zjawisk klęskowych. Projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych będzie prezentowany podczas światowego szczytu klimatycznego COP24 w grudniu w Katowicach.

W lasach włączonych do projektu LGW prowadzone są tzw. działania dodatkowe, które mają sprawić, że pochłoną one więcej dwutlenku węgla niż stałoby się to w wyniku prowadzenia w nich standardowej zrównoważonej gospodarki leśnej. Leśnicy na tym powierzchniach nie tylko prowadzą zalesienia, ale też wprowadzają gatunki szybkorosnące, drugie piętro drzew oraz podszyt, zwiększają udział odnowień naturalnych, zapobiegają nadmiernemu uszkadzaniu powierzchni gleby. Naukowcy oceniają, że na objętych projektem LGW obszarach lasy pochłoną w ciągu 30 lat dodatkowo o 1 mln ton CO2 więcej.

Lasy Państwowe chcą te mierzalne wyniki poddać sprzedaży w postaci Jednostek Dwutlenku Węgla (JDW) pochłoniętych dodatkowo w LGW. To eksperymentalne rozwiązanie w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Przychody z tego tytułu zostaną przez LP w całości przeznaczone na cele wskazane przez poszczególnych nabywców z przedstawionej im listy – są to konkretne projekty działań związanych z ochroną wybranych gatunków, wzbogacaniem różnorodności biologicznej, z edukacją leśną, turystyką w lasach.

Pierwsza aukcja JDW dla przedsiębiorców zostanie przeprowadzona w dniach 15-19 października br. na platformie aukcyjnej www.e-klimat.lasy.gov.pl. Jej wyniki zostaną ogłoszone podczas ceremonii otwarcia tegorocznych targów POL-ECO SYSTEM w Poznaniu 23 października.

Podobne listy intencyjne ws. współpracy w realizacji projektu LGW podpisały z Lasami Państwowymi m.in. PKN ORLEN, PGNiG, KGHM Polska Miedź, Enea, Energa, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PKP Cargo oraz Jastrzębska Spółka Węglowa.

źródło: lotos.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ