Partner serwisu
12 października 2018

Minister Tchórzewski: Do 2022 r. 300 nowych gmin z dostępem do gazu

Kategoria: Aktualności

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski wzięli udział w uroczystości symbolicznego rozpoczęcia inwestycji w sieć gazową, która obejmie zasięgiem kolejnych 300 gmin. Wydarzenie odbyło się 10 października 2018 r. w Halinowie.

Minister Tchórzewski: Do 2022 r. 300 nowych gmin z dostępem do gazu

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, jak ważne jest przyspieszenie inwestycji w rozbudowę i modernizację gazowej sieci dystrybucyjnej.

- Na naszych oczach polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz istotnym środkiem rozwoju gospodarczego naszego kraju i walki z niską emisją – powiedział. – Staramy się zwiększać dostępność gazu w nowych rejonach poprzez rozbudowę systemu i likwidację „białych plam” na mapie Polski. Nasze wysiłki już przynoszą efekty – dodał.

Przypomniał, że istotnym priorytetem polityki energetycznej są inwestycje w modernizację istniejącej oraz budowę nowej sieci dystrybucyjnej gazu.

- Do roku 2022, dzięki działaniom PSG, ponad 300 nowych gmin uzyska dostęp do ekologicznego paliwa jakim jest gaz ziemny. Dzięki temu blisko 90% polskich obywateli będzie zamieszkiwało gminy zgazyfikowane – powiedział.

Minister wskazał, że dostęp do gazu ziemnego to także szansa dla gmin i samorządów na przyciągnięcie kolejnych inwestorów i rozwój gospodarczy, jak również na wsparcie rozwoju jedno i wielorodzinnego budownictwa.

Projekt rozbudowy i modernizacji gazowej sieci dystrybucyjnej wpisuje się w kluczowe plany polskiego rządu, określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 oraz Polityce Energetycznej Polski do 2030 r., a także przyczynia się do realizacji Programu Priorytetowego „Czyste powietrze”.

W 2016 roku w ramach strategii PSG na lata 2016 – 2022 przewidziano gazyfikację 74 gmin. Dzięki Programowi przyspieszenia inwestycji w krajową sieć dystrybucyjną w latach 2018-2022, liczba gmin z dostępem do sieci gazowej z obecnych 1 482 wzrośnie do 1 782 (łącznie w Polsce jest 2 478 gmin), powstanie 4 817 km sieci gazowych i 77 stacji LNG. Dodatkowe środki finansowe w wysokości 867 mln zł, zwiększające łączne nakłady do 7,5 mld zł, zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych sieci na terenie niezgazyfikowanym, przyłączenia nowych odbiorców oraz inwestycje zwiększające przepustowość infrastruktury.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ