Partner serwisu
02 października 2018

PERN rozbudowuje magazyny paliw, ruszył montaż dachów na nowych zbiornikach w Koluszkach

Kategoria: Aktualności

Ponad 120 tys. m³ nowych pojemności na paliwa będzie miał niebawem do dyspozycji PERN. Spółka finalizuje budowę dwóch zbiorników w bazie paliwowej w Koluszkach. Właśnie trwa skomplikowany proces montażu dachów na obu jednostkach. Technologiczny rozruch zbiorników nastąpi w IV kwartale tego roku. Podobny projekt jest realizowany w bazie paliw w Nowej Wsi Wielkiej. Zbiorniki, w obu lokalizacjach będą przeznaczone do magazynowania oleju napędowego. Do budowy jednego potrzeba aż 1000 ton stali.

PERN rozbudowuje magazyny paliw, ruszył montaż dachów na nowych zbiornikach w Koluszkach

Skomplikowana operacja montażu dachów

Montaż dachów na zbiornikach to trudny i złożony proces, w którym kluczową rolę odgrywają warunki pogodowe. Do wykonania tego zadania potrzebny jest specjalny dźwig o wadze prawie 650 ton i maksymalnej wysokości haka ponad 170 metrów. Montowane dachy ważą 210 ton każdy. Dźwig będzie przemieszczał się po drodze o łącznej długości około 150 m, zaprojektowanej i wybudowanej wyłącznie na potrzeby tej operacji.

Klienci czekają na nowe pojemności

Budowa nowych zbiorników jest wynikiem oczekiwań rynkowych. W związku z uszczelnieniem obrotu paliwami, w naszym kraju skokowo wzrosło zapotrzebowanie na magazynowanie paliw. W latach 2016 -2017, a także w I półroczu 2018 r. w Polsce odnotowano dynamiczny wzrost rynku paliwowego, będący efektem wprowadzonych przez polski Rząd regulacji prawnych. Chodzi o tzw. pakiet paliwowy, energetyczny i transportowy. Przepisy te ograniczyły nielegalne dostawy paliw płynnych do Polski.

– Po wprowadzeniu tych zmian nasza spółka odnotowuje znaczący wzrost popytu na świadczone usługi. W związku ze zwiększeniem potrzeb rynku w zakresie pojemności magazynowych, niezbędne są inwestycje w tym obszarze – podkreślił Rafał Miland, wiceprezes PERN.

 Kluczowe inwestycje PERN w najbliższych latach:

  • Biorąc pod uwagę trendy rynkowe i wyzwania stojące przed sektorem energetycznym, a także rządową politykę dla sektora naftowego, PERN w najbliższych latach będzie realizował szereg projektów inwestycyjnych.
  • Spółka rozpoczęła już projektowanie drugiego rurociągu  surowcowego od portu Morza Bałtyckiego  do  centrum Polski. Nowy rurociąg pozwoli na pogłębienie dywersyfikacji oraz pełną separację jakościową nowych gatunków ropy dla klientów PERN.
  • Firma jest w trakcie rozbudowy zbiorników magazynowych na ropę: chodzi o 7 nowych zbiorników w gdańskim Terminalu Naftowym oraz w Bazie w Gdańsku. W sumie pojemność magazynowa na ropę naftową zwiększy się o prawie 600 tys. m³, do poziomu 4,1 mln m³. Budowa nowych zbiorników na ropę naftową w Bazie Gdańsk już się rozpoczęła.
  • W segmencie paliwowym, PERN zbuduje nowe zbiorniki o łącznej pojemności przekraczającej 300 tys. m³ do poziomu 2,1 mln m³. Planowany jest także nowy rurociąg paliwowy z Boronowa do Trzebini o długości około 100 km.
źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ