Partner serwisu
24 września 2018

Ukończono budowę gazociągu Czeszów – Kiełczów

Kategoria: Aktualności

Zgodnie z zawartą umową, Budimex uzyskał bezusterkowy odbiór końcowy budowy 32,5 km gazociągu wysokiego ciśnienia. Inwestycja jest zlokalizowana na odcinku od  Zespołu Zaporowo-Upustowego Czeszów do węzła Kiełczów. Kontrakt był realizowany w ramach budowy gazociągu granica RP (Lasów) – Taczalin – Radakowice – Gałów – Wierzchowice wraz z infrastrukturą niezbędną do  jego obsługi. Całkowita wartość projektu to ponad 63 mln zł.

Ukończono budowę gazociągu Czeszów – Kiełczów

Budimex wybudował 32,5 km gazociągu zlokalizowanego na terenie dwóch gmin: Zawoni i Długołęki, położonych na terenie województwa dolnośląskiego. Inwestorem jest firma Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Firma Budimex po raz kolejny dała poznać się jako rzetelny wykonawca, charakteryzujący się najwyższą jakością wykonania, bowiem budowa została zakończona w określonym w umowie terminie, a ponadto uzyskała bezusterkowy odbiór końcowy.

– Jesteśmy tym bardziej dumni z uzyskania bezusterkowego odbioru, bo inwestor to spółka strategiczna dla polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce – mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex S.A.

Kompleksowa budowa gazociągu

Kontrakt obejmował także wykonanie zespołów zaporowo–upustowych, dróg dojazdowych oraz nowych przyłączy elektroenergetycznych dla obiektów.

– Budowa gazociągu stanowiła duże wyzwanie techniczne i organizacyjne, ponieważ inwestycja była realizowana na terenie objętym programem Natura 2000, w związku z czym musieliśmy nie tylko zadbać o jakość i terminowość prac, ale także o ochronę cennych przyrodniczo terenów. W tym celu zastosowaliśmy np. technologię przewiertu sterowanego HDD – mówi Dariusz Blocher.

Mimo tego zespół realizujący inwestycję zrealizował ją w terminie umownym. Gazociąg został napełniony, poddany rozruchowi, odbiorowi technicznemu, eksploatacyjnemu i uzyskał pozwolenia na użytkowanie.

Inwestycja ważna dla Polski

Budowa gazociągu Czeszów – Kiełczów stanowi ważny elementem wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wspólnie z pozostałymi gazociągami, które powstaną na Dolnym Śląsku, nowy odcinek o najwyższych parametrach roboczych umożliwi przesyłanie zwiększonych ilości gazu w systemie przesyłowym i stanowić będzie element korytarza Północ – Południe. O randze tej inwestycji świadczy fakt, że Komisja Europejska przyznała jej status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest).

źródło: budimex.com.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ