Partner serwisu
21 września 2018

Prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień o nowych wyzwaniach i rozwoju rynku gazu w Polsce na IV Kongresie Energetycznym

Kategoria: Aktualności

– W ciągu najbliższych lat priorytetem dla Spółki będzie dywersyfikacja kierunków oraz źródeł dostaw gazu poprzez budowę nowych połączeń transgranicznych m.in. z Litwą, Słowacją czy Danią – powiedział prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień 20 września 2018 r. podczas IV Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.

Prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień o nowych wyzwaniach i rozwoju rynku gazu w Polsce na IV Kongresie Energetycznym

W trakcie wydarzenia prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień oraz prezes Amber Grid Saulius Bilys zostali uhonorowani nagrodą Fundacji DISE – „Osobowość Energetyki 2018”. Nagroda została przyznana za podjęcie decyzji inwestycyjnej dot. budowy gazowego połączenia Polska-Litwa (GIPL). Prezes Stępień, odbierając statuetkę, podkreślił, że budowa tego interkonektora jest niezwykle ważna dla zintegrowania europejskiego systemu gazowego.

– To połączenie, stanowiące jeden z ważniejszych projektów europejskich w obszarze gazowym, jest szansą na przerwanie dotychczasowej izolacji państw bałtyckich od europejskiego rynku gazu. Umożliwi ono integrację Polski i Litwy z konkurencyjnym rynkiem gazu UE, który chcemy wspólnie budować – powiedział.  

Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM, wziął także udział w debacie „Rynek gazu na świecie – wpływ globalnej podaży LNG na europejski rynek gazu”, podczas której zwrócił uwagę, że spółka planuje do 2025 r. wybudować ponad 2000 km gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski.

– Rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach gazowego Korytarza Północ-Południe, a także integracja z systemami przesyłowymi krajów ościennych poprzez połączenia międzysystemowe m.in. z Litwą, Słowacją, Czechami i Ukrainą, będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego – powiedział.  

Prezes Stępień podkreślił, że w perspektywie najbliższych lat kluczowa będzie także realizacja Baltic Pipe – strategicznego projektu infrastrukturalnego, mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski, a także do klientów w sąsiednich krajach.

– Dzięki takim inwestycjom jak budowa gazociągu Baltic Pipe i rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu nastąpi dywersyfikacja źródeł gazu i przestawienie kierunku przesyłu tego surowca z osi wschód-zachód na północ-południe. Przyczyni się to do zwiększenia niezależności energetycznej naszego kraju i uzyskania lepszych cen – powiedział. 

Zaznaczył także, że zbudowanie w pełni funkcjonalnego i zintegrowanego z systemami gazowniczymi krajów ościennych systemu przesyłowego umożliwi powstanie odpowiedniej bazy infrastrukturalnej dla długotrwałego rozwoju i funkcjonowania konkurencyjnego rynku gazu w Polsce.  

– Rozwój infrastruktury będzie miał pozytywny wpływ na rozwój oraz na funkcjonowanie giełdy gazu i mechanizmów rynkowych, umożliwiających pozyskiwanie gazu na zasadach konkurencyjnych. Wszystkie inwestycje przyczynią się też do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski – dodał.
 
 

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ