Partner serwisu
12 września 2018

Syntetyczne paliwo z węgla

Kategoria: Paliwa

Przedstawiciele Zarządów JSW i JSW Innowacje szukają możliwości współpracy z międzynarodowym koncernem SASOL. Efektem wspólnych działań ma być produkcja paliw syntetycznych w Polsce na bazie krajowego węgla. JSW planuje współpracę z notowaną na nowojorskiej giełdzie spółką Sasol, której jednym z celów byłoby powstanie zakładu przetwórstwa węgla na paliwa na Górnym Śląsku.

Syntetyczne paliwo z węgla

- W Europie nie ma lepszego miejsca na tego typu zakład. Mamy złoża węgla, politykę klimatyczną, przez którą węgiel wypierany jest z energetyki przez gaz i energetykę odnawialną, a w przyszłości być może również przez elektrownie jądrowe.  Nie można nie wspomnieć, że zużywane w Polsce paliwa do aut wytwarzane są głównie z rosyjskiej ropy. W związku z tym powstanie zakładu przerabiającego węgiel na gaz oraz paliwa pozostaje w zgodzie z polską racją stanu. W ramach współpracy z Sasol przeprowadzimy niezbędne ekspertyzy dotyczące opłacalności inwestycji związanych z przemysłowym przerabianiem węgla kamiennego na  paliwa, gaz oraz chemikalia - powiedział Daniel Ozon, prezes JSW. 

Przystąpienie przez JSW i JSW Innowacje do rozmów z Sasol to kolejny etap działań Jastrzębskiej Spółki mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii w Grupie JSW. W najbliższych dniach Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawi efekty prowadzonych w RPA rozmów oraz  szczegóły ewentualnych obszarów współpracy.

Południowoafrykański Sasol to międzynarodowy, innowacyjny koncern z rocznymi obrotami sięgającymi około 15 mld dolarów. Zatrudnia ponad 30 tys. osób i działa w kilkudziesięciu  krajach. Jest największym podatnikiem w RPA i jedną z największych spółek na giełdzie w Johannesburgu. Sasol  jest notowany także na New York Stock Exchange. Spółka posiada kopalnie węgla, które wydobywają ok. 40 mln ton  rocznie. Sasol większość produkcji przetwarza na paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy oraz chemikalia, w tym paliwa (ponad 30 mln baryłek rocznie).

źródło: jsw.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ