Partner serwisu
10 września 2018

PCC rozwija biznes chemiczny w Europie

Kategoria: Aktualności

PCC SE, niemiecka grupa kapitałowa z siedzibą w Duisburgu, przygotowuje się do rozszerzenia skali działalności na rynku poprzez zwiększenie produkcji kluczowego produktu chemicznego – kwasu monochlorooctowego (MCAA).

PCC rozwija biznes chemiczny w Europie

PCC MCAA Sp. z o.o., spółka wchodząca w skład Grupy PCC SE, jest jednym z trzech podmiotów na świecie posiadających technologię wytwarzania najwyższej jakości MCAA. Nowoczesny zakład, oddany do eksploatacji w 2016 roku, zlokalizowany w Brzegu Dolnym na terenie największych zakładów chemicznych Grupy PCC, jest jedyną tego rodzaju instalacją w Europie Wschodniej. W odpowiedzi na bardzo pozytywną reakcję klientów oraz prognozy wzrostu zapotrzebowania, zaplanowano sukcesywny wzrost rocznej wydajności produkcji. Obecny poziom produkcji to 42 000 ton. Wkrótce wydajność ma wzrosnąć. Początkowo o 25%, a następnie w perspektywie średniookresowej, planowany jest wzrost do 100 000 ton rocznie.

Wysokiej jakości czysty MCAA znajduje zastosowanie w produkcji wielu artykułów codziennego użytku, na przykład środków do higieny osobistej, substancji wiążących w produktach żywnościowych czy też kofeiny syntetycznej dodawanej do napojów i witamin. Wykorzystywany jest także w wielu innych gałęziach przemysłu, w tym do produkcji środków ochrony roślin, w górnictwie, papiernictwie czy budownictwie. MCAA jest także kluczowym składnikiem plastyfikatorów do PVC oraz klejów. Ultraczysty MCAA wykorzystywany jest w farmaceutycznych procesach syntezy. PCC MCAA Sp. z o.o., spółka  z Grupy PCC SE, dysponuje nowoczesną technologią produkcji tego wszechstronnego, specjalistycznego produktu chemicznego. Spółka oferuje MCAA w całym zakresie czystości, od klasy technicznej po produkt wysokiej czystości (HP) i ultraczysty (UP).
W zależności od zapotrzebowania klienta, MCAA może być dostarczany w formie roztworu wodnego o różnych stężeniach bądź w postaci stałej, na przykład w formie płatków.

Zakład produkuje MCAA o najwyższej możliwej klasie czystości - wyjaśnia Waldemar Preussner, założyciel PCC SE i Przewodniczący Zarządu spółki PCC SE. Mamy ambicje, aby spółka PCC MCAA stała się partnerem dla klientów z całego świata. Budowa zakładu MCAA w Brzegu Dolnym stanowiła dla nas spore wyzwanie. Efekty inwestycji, jak również pozytywna reakcja rynku, przerosły nasze oczekiwania. W związku ze spodziewanym stałym wzrostem zapotrzebowania na rynku, w perspektywie średniookresowej planowane jest podniesienie wydajności produkcji do 100 000 ton rocznie.

Budowa zakładu MCAA
Obecnie najważniejszym rynkiem dla PCC MCAA Sp. z o.o. jest Europa, gdzie spółka zbudowała szeroką bazę klientów. Planowana jest także dalsza ekspansja, szczególnie na rynki obu Ameryk, ale także na rynki Azji.
Budowa zakładu MCAA została ukończona w 2015 roku. Był to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w europejskim sektorze chemicznym. Produkcja oraz sprzedaż komercyjna MCAA rozpoczęła się pod koniec 2016 roku.
Zakład MCAA w procesie produkcji wykorzystuje między innymi chlor i wodór. Te ważne surowce dostarczane są bezpośrednio rurociągiem przez siostrzaną spółkę PCC Rokita SA, znajdującą się na tym samym terenie przemysłowym w Brzegu Dolnym. PCC Rokita SA jest największą spółką chemiczną w Grupie PCC i jedną z najważniejszych spółek tej branży w Polsce. Integracja w Grupie PCC w ramach łańcucha dostaw kluczowych surowców stanowi długoterminowe zabezpieczenie dla stabilnej produkcji.
Bezpieczeństwo i elastyczność dystrybucji zwiększa bliska współpraca ze spółkami z Grupy PCC, zajmującymi się logistyką, takimi jak PCC Autochem Sp. z o.o. oraz PCC Intermodal S.A.

Zakład w Brzegu Dolnym
Zakład MCAA w Brzegu Dolnym mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji elektrolizy do produkcji chloru należącej do spółki PCC Rokita - mówi Preussner. To dobry przykład efektów synergii pomiędzy podmiotami Grupy PCC. Wzrost wydajności instalacji PCC MCAA oznacza rozwój obu naszych spółek. W ostatnich latach zwiększyliśmy znacznie wydajność produkcji chloru w ramach nowoczesnej elektrolizy membranowej. Nadwyżki odbierane są głównie przez PCC MCAA. Korzystają więc oba podmioty.
W 2015 roku, Spółka PCC Rokita SA ukończyła proces konwersji produkcji chloru na nowoczesną i ekologiczną technologię membranową. Dzięki zmianie technologii obniżone zostało zużycie energii oraz emisja CO2 o 750 kg na tonę produkowanego roztworu sody kaustycznej. Jednocześnie uzyskano znaczny wzrost wydajności produkcji chloru. Tym samym PCC Rokita wzmocniła swoją pozycję jako jednego z wiodących producentów chloru w Europie Wschodniej. Spółka, wchodząca w skład Grupy PCC, notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i od grudnia 2016 roku wchodzi w skład prestiżowego indeksu RESPECT obejmującego spółki kierujące się zasadami zrównoważonego rozwoju (obecnie w skład indeksu RESPECT wchodzi 28 spółek).
O PCC (www.pcc.eu).

źródło: PCC
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ