Partner serwisu
07 września 2018

Bezrobocie spada. Pracodawcy narzekają na brak pracowników

Kategoria: Aktualności

Bezrobocie w sierpniu br.  wyniosło 5,8 proc. i było o 0,1 pkt proc. niższe niż w lipcu – szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Bezrobocie spada. Pracodawcy narzekają na brak pracowników

Spadek bezrobocia pomiędzy lipcem i sierpniem był również obserwowany we wcześniejszych latach. Sytuacja na rynku pracy stabilizuje się. Osoby, które chciały i mogły podjąć pracę zostały zatrudnione, zaś pozostali klienci powiatowych urzędów pracy to osoby de facto bierne zawodowe. Znacząca liczba wakatów zgłaszanych do powiatowych urzędów pracy świadczy o występujących nadal problemach z pozyskaniem pracowników przez pracodawców.

Z uwagi na fakt, iż wartość wskaźnika bezrobocia zależy zarówno od liczby osób zatrudnionych jak i zarejestrowanych jako bezrobotne – z szczegółową oceną sytuacji należy wstrzymać się do opublikowana danych dotyczących liczby bezrobotnych. Na spadek stopy bezrobocia może mieć również wpływ obniżenie się  liczby osób pracujących.

Nadal utrzymuje się, charakterystyczne dla Polski, zróżnicowanie terytorialne –  największy odsetek bezrobotnych jest w województwie warmińsko – mazurskim, najmniejszy w województwie pomorskim. Analizując zmiany wartości wskaźnika w województwach – w 13 z nich nie zmienił się, w 2 odnotowano nieznaczny spadek bezrobocia (0,1 pp), a w jednym – niewielki wzrost.

Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan

źródło: newsrm.tv
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ