Partner serwisu
07 września 2018

Rozmowy ministrów energii Polski i Niemiec w Warszawie

Kategoria: Aktualności

Minister energii Krzysztof Tchórzewski i federalny minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier spotkali się w Warszawie 6 września 2018 r. Rozmowy dotyczyły m.in. miksu energetycznego obu krajów, dalszych prac nad Pakietem Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków oraz toczących się negocjacji w sprawie dyrektywy gazowej, w tym kwestii Nord Stream2.

Rozmowy ministrów energii Polski i Niemiec w Warszawie

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę, że budowa jednolitego rynku energii w kontekście węgla brunatnego wiąże się z wyzwaniami transformacyjnymi sektorów energetycznych i regionów węglowych.

- Każda transformacja oprócz wyzwań stwarza także szanse. A Polska i Niemcy mają wiele wspólnego w tym zakresie. Śląsk, Nadrenia Północna Westfalia i Zagłębie Łużyckie, to regiony z największą roczną produkcją węgla brunatnego w UE – powiedział.

Dodał, że w konieczne jest wypracowanie wspólnych uzgodnień, chociażby dlatego, że nasze kraje w ramach UE są najbardziej narażonymi na utratę miejsc pracy w elektrowniach węglowych i kopalniach węgla brunatnego.

Minister Tchórzewski podkreślił, że Rząd RP już wielokrotnie deklarował, że po 2025r. nie będzie podejmować inwestycji w wytwarzanie energii elektrycznej opartej na węglu.

– Minister Altmaier przyznał, że odchodzenie od węgla w energetyce musi być stopniowe, rozłożone w czasie i ekonomicznie uzasadnione. Jego zdaniem, a udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Niemczech zostanie zredukowany o połowę (z obecnych 37%) w 2040 r.

Ministrowie rozmawiali także o perspektywach dalszych negocjacji w sprawie „Pakietu  czysta energia dla wszystkich Europejczyków”.

W kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego Minister Energii podkreślił, że realizacja gazociągu Nord Stream 2 jest zagrożeniem nie tylko dla realizacji celów Unii Energetycznej, ale też stabilności energetycznej i bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej.

W ocenie strony polskiej realizacja tej inwestycji prowadzona jest przy braku poszanowania dla procedur wynikających z umów międzynarodowych i prawa UE.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ