Partner serwisu

Cyfrowe pomiary prędkości maszyn

Kategoria: Remonty, UR

dr inż. Wojciech Blacharski
Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, Politechnika Gdańska

Prowadzenie pomiarów prędkości ruchu obrotowego i liniowego, z wykorzystaniem enkoderów inkrementalnych jako przetworników oraz operacji licznikowych, ma pewne zasady. Czy istnieje więc możliwość zastosowania cyfrowych pomiarów prędkości dla celów diagnostyki i utrzymania ruchu parku maszynowego w zakładach produkcyjnych?

Cyfrowe pomiary prędkości maszyn

Cyfrowe pomiary prędkości można realizować za pomocą komputerowego systemu akwizycji danych. Wymaga to odpowiedniej konfiguracji sprzętowej, w tym karty licznikowej DAQ (ang. Data Acquisition) oraz oprogramowania z zaimplementowanymi algorytmami do prowadzenia pomiaru w sposób odpowiadający potrzebom danej aplikacji. W ofercie producentów można znaleźć szeroką gamę wyspecjalizowanych kart licznikowych, a także kart pomiarowych do ogólnych zastosowań, które również są wyposażone w wejścia/wyjścia licznikowe. Dostosowane do wymogów danej aplikacji oprogramowanie tworzone jest zwykle przy użyciu wyspecjalizowanych narzędzi, na przykład Labview.

Zaletą komputerowych systemów akwizycji danych jest ich elastyczność. Podczas konstruowania systemu DAQ należy rozwiązać szereg problemów, które dotyczą współdziałania części sprzętowej systemu, algorytmizacji operacji licznikowych realizowanych podczas pomiaru, osiągnięcia wymaganej dokładności pomiaru oraz odpowiedniej postaci zbieranych wyników. Cyfrowy pomiar prędkości jest odmianą przetwarzania analogowo-cyfrowego i obarczony jest typowymi dla tego przetwarzania błędami, które zależą między innymi od rzeczywistej rozdzielczości oraz od okresu próbkowania. Podczas cyfrowego pomiaru prędkości rozdzielczość pomiaru podlega zmianom, ponieważ zależy ona od aktualnego stanu wypełnienia licznika, a tym samym od czynników, które na to wypełnienie mają wpływ, w tym od wartości mierzonej prędkości. Na dokładność pomiaru wpływają właściwości używanego enkodera i karty licznikowej, sposób prowadzenia operacji licznikowych, stosowana metoda transferu danych oraz zasada działania aplikacji DAQ.


Autor: dr inż. Wojciech Blacharski, Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, Politechnika Gdańska

Fot: www.sxc.hu

 

Cały artykuł został opublikowany w magazynie "Chemia Przemysłowa" nr 2/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ