Partner serwisu

Niezależna Azja

Kategoria: Chemia

dr Alexander Keller, Małgorzata Królak
Roland Berger Strategy Consultants

Podczas gdy rynek europejski stoi w obliczu recesji, sektor petrochemiczny w Azji staje się coraz bardziej niezależny. Skąd bierze się ta autonomia?

Niezależna Azja

Rynek chemiczny doświadczył znaczącego spadku obrotów w latach 2008-2009, które zmniejszyły się wówczas o 20%. Jednak do 2010 roku straty te zostały w dużej mierze nadrobione, a w 2011 roku na światowe rynki powrócił nieznaczny wzrost. Jeśli przemysł chemiczny może tak szybko podnieść się po tak gwałtownym załamaniu, oznacza to szybki i mocny wzrost popytu. Czynniki stymulujące popyt na wyroby chemiczne (włączając wzrost liczby ludności, rosnący dobrobyt) tworzą silną podstawę do wzrostu tego rynku, nawet przy założeniu nasilenia efektów krótkoterminowej zmienności.


Wzrost na rynku chemicznym
Duże parki przemysłowe w gospodarkach takich jak Indie, Arabia Saudyjska czy Singapur mogą zmienić dynamikę konkurencyjną w segmentach petrochemii. W związku z niepokojami politycznymi, zawirowaniami społecznymi czy terroryzmem wzrost może wyhamować. Ma to szczególnie wpływ na segmenty takie jak produkcja nawozów oraz te oparte o pochodne ropy naftowej, ze źródłami surowców w problematycznych regionach. Zakłócenia finansowe i ekonomiczne mogą spowolnić rozwój przemysłu chemicznego w skali globalnej.
Postęp w dziedzinie procesów technologicznych umożliwia bardziej efektywną i wydajną produkcję. Przełomy technologiczne mogą umożliwić firmom pozostanie liderami nawet na dojrzałych rynkach i dać takim liderom technologicznym przewagę nad rywalami z lepszym dostępem do klientów. Nowe systemy produkcyjne, które zastępują ropę naftową i gaz przez biomasę jako surowiec, znajdują się obecnie w przełomowym momencie. Ich wpływ na produkcję plastików oraz specjalistycznych tworzyw sztucznych pozostaje jednak niepewny. Łatwiej jest oceniać ich oddziaływanie na optymalizację łańcucha wartości. Na przykład w segmencie chemikaliów nieorganicznych i plastików inżynieryjnych paradygmat produkcji przesuwa się w stronę decentralizacji. Koszty logistyczne i fizyczne ograniczenia (np. przepustowość portów i pojemność statków) są również w znaczącym stopniu zmienne – nawet jeśli dokonamy korekty o ceny ropy naftowej, które do tej pory stanowiły główne źródło zmian.


Autor: dr Alexander Keller, Małgorzata Królak, Roland Berger Strategy Consultants

fot: Grupa LOTOS S.A.
 

 

Cały artykuł został opublikowany w magazynie "Chemia Przemysłowa" nr 2/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ