Partner serwisu
28 sierpnia 2018

Jakich środków użyć, by skutecznie gasić pożary?

Kategoria: Aktualności

Ogień – źródło światła i ciepła. To właśnie na nim opiera się historia całej naszej cywilizacji.

Jakich środków użyć, by skutecznie gasić pożary?

Już od najstarszych czasów podchodzimy do ognia z dużą dozą ostrożności, często jednak nie zdając sobie do końca sprawy z istoty jego prawdziwego zagrożenia. Nie myślimy realnie o sytuacji, gdy w naszym otoczeniu, domu lub miejscu pracy wybuchnie pożar. A nawet jeśli tak się stanie, to jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo zapewni nam podręczna gaśnica. Dlatego tak kluczowe jest stosowanie odpowiednich środków gaśniczych, które stanowią niezwykle istotny element wyposażenia każdego budynku, jak również środków transportu. W tym momencie należy sobie zadać bardzo ważne pytanie – co sprawia, że środki gaśnicze są tak skuteczne i czy naprawdę są nam one niezbędne?

Istota chemii pożarniczej

Chemia pożarnicza to grupa specjalnych środków chemicznych i preparatów stosowanych do gaszenia różnych typów pożarów. W trakcie rozprzestrzeniania się pożaru kluczowa jest przede wszystkim szybkość i skuteczność działania. Inne środki gaśnicze są wymagane w przypadku gaszenia pożaru we własnym domu lub biurze, a jeszcze inne w zakładzie chemicznym, gdzie możemy mieć do czynienia z materiałami łatwopalnymi. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiednich środków gaśniczych do zagrożenia, z którym przyjdzie nam się zmierzyć.

Piana gaśnicza – mechanizm jej działania

W skład piany gaśniczej wchodzi szereg składników, które bezpośrednio determinują jej parametry fizykochemiczne oraz użytkowe. Największą rolę odgrywają tutaj surfaktanty, czyli środki powierzchniowo czynne, które umożliwiają powstawanie wysokiej i stabilnej piany. Spieniony koncentrat pianotwórczy ma przede wszystkim za zadanie odcięcie dostępu tlenu do pożaru, co uniemożliwia jego dalsze rozprzestrzenianie. Z kolei zawarta w pianie gaśniczej woda, która jest z niej stopniowo uwalniana, ma na celu chłodzenie palącego się ciała stałego lub cieczy. Dodatkowo, w przypadku pożaru substancji płynnych, koncentrat pianotwórczy uniemożliwia ich dalsze parowanie, co znacząco wpływa na skrócenie czasu gaszenia pożaru.

Odpowiednie dobranie składu mieszanki zawartej w gaśnicy staje się zatem kwestią równie ważną, jak jej prawidłowe działanie. Grupa PCC posiada szeroką ofertę środków pianotwórczych do zastosowań gaśniczych, między innymi surfaktantów pełniących główną rolę w tworzeniu piany. Można wymienić tutaj np. ROSULfany, czyli sole siarczanowanych alkoholi tłuszczowych, ich etoksylowane pochodne oferowane pod nazwą SULFOROKAnole, a także produkty dodatkowo wspomagające długie utrzymywanie się piany, takie jak ROKAminy.

Syntetyczne środki gaśnicze

Oczywiście nie można również zapomnieć o syntetycznych środkach gaśniczych, stosowanych do wytwarzania mechanicznej piany gaśniczej. Syntetyczne środki gaśnicze przeznaczone są do gaszenia pożarów klasy A oraz B z wykorzystaniem wody wodociągowej (Roteor M3SP), a niektóre z nich również przy użyciu wody morskiej (Roteor M3 Premium). Produkty te charakteryzują się wysoką trwałością piany i odpornością na nawrót palenia. Dodatkowo Roteory zawierają w swoim składzie inhibitory korozji, substancje obniżające temperaturę krzepnięcia oraz stabilizatory piany. Wielką zaletą tej serii produktów jest ich łatwa biodegradowalność oraz niska toksyczność dla środowiska wodnego.

Gaszenie bez udziału wody

Istnieją również takie miejsca i rodzaje pożarów, gdzie nie jest pożądana obecność wody. Należą do nich między innymi okolice urządzeń elektrycznych lub obszary, gdzie przechowuje się materiały łatwo ulegające zniszczeniu pod wpływem wody. W takich wypadkach nie można zastosować tego medium przy tworzeniu piany gaśniczej. Na ratunek przychodzą wtedy produkty takie jak proszki gaśnicze oraz różnego rodzaju gazy (np. dwutlenek węgla). Działają one w podobny sposób do piany gaśniczej, tzn. odcinają dopływ tlenu do ognia poprzez utworzenie powłoki (proszek) lub obłoku (gazy), a także wykazują chemiczne działanie inhibicyjne przy gaszeniu pożaru. Niestety, mają one też wady – między innymi wykazują trudność przy użyciu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak silny wiatr.

Przy wyborze środków gaśniczych oraz rodzaju ochrony przeciwpożarowej największym priorytetem powinno być nasze bezpieczeństwo. Dlatego powinniśmy stosować tak dobrane metody i rozwiązania, które będą najodpowiedniejsze w danej sytuacji, co pozwoli skutecznie chronić nasze zdrowie i życie.

źródło: PCC Rokita
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ