Partner serwisu
23 sierpnia 2018

Przetarg na budowę nowego bloku energetycznego w Puławach

Kategoria: Aktualności

Trwa postępowanie przetargowe na budowę nowego bloku energetycznego w Grupie Azoty PUŁAWY. Bierze w nim udział siedem firm i konsorcjów, wśród których są światowi liderzy branży energetycznej z takich krajów jak m.in. USA, Korea, Chiny, Japonia czy Czechy.

Przetarg na budowę nowego bloku energetycznego w Puławach

Przetarg przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem i zakończy się w czwartym kwartale 2018 r.
Po dokonanej ocenie firm pod kątem wymogów technicznych, finansowych i formalno-prawnych w drugim etapie postępowania przetargowego na wybór Generalnego Realizatora Inwestycji pn. „Budowa bloku energetycznego do 100 MWe w oparciu o paliwo węglowe w Puławach” biorą udział:

  • konsorcjum Doosan Heavy Industries & Construction Co Ltd & Budimex S.A.,
  • ELEKTROBUDOWA S.A.& Unis Power s.r.o.,
  • GE Power Sp. z o.o.,
  • Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH,
  • konsorcjum Polimex Mostostal & Polimex Energetyka & SSB ENERGY S.A.,
  • POWERCHINA Nuclear Engineering Co Ltd,
  • konsorcjum RAFAKO S.A.& Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A.

Przypomnijmy, nowy blok energetyczny na węgiel kamienny o mocy 100 MWe będzie wybudowany na terenie zakładowej elektrociepłowni. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na grudzień 2018 r., a jej zakończenie na czwarty kwartał 2021 r. Regularna eksploatacja nowego bloku rozpocznie się do końca 2021 r. Jej wartość opiewa na około 890 mln zł. Realizowana w Puławach budowa nowego bloku energetycznego to największa inwestycja energetyczna w regionie lubelskim oraz w całej Grupie Azoty.

- Nowy blok węglowy w Puławach jest kluczowym projektem, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych. Cieszy nas zainteresowanie jego realizacją ze strony światowych liderów branży energetycznej. Eksploatacja bloku doprowadzi ponadto do zacieśnienia współpracy
z Lubelskim Węglem BOGDANKA oraz do wykorzystania synergii płynącej ze współpracy naszych spółek, stając się kołem zamachowym rozwoju całego regionu lubelskiego – mówi dr Krzysztof Bednarz, prezes zarządu Grupy Azoty PUŁAWY.

– Nowy blok energetyczny w Puławach to blok ciepłowniczo-kondensacyjny z kotłem pyłowym węglowym o mocy nominalnej w paliwie do 300 MWt, z zamkniętym układem chłodzenia z chłodniami wentylatorowymi mokrymi. Kondensator zostanie zaprojektowany na 50% kondensacji ze względu na stały odbiór par technologicznych przez odbiorców zewnętrznych. Ponadto kocioł będzie posiadał zintegrowaną instalację SCR dla redukcji tlenków azotu. Założono też zastosowanie układu odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną lub mokrą magnezową. Ponadto co ważne – inwestycja spełni unijne normy w zakresie ochrony środowiska zgodnie z tzw. konkluzją BAT – podkreśla Julian Krawczyński, prezes Elektrowni Puławy Sp. z o.o.

źródło: Grupa Azoty Puławy
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ