Partner serwisu
17 sierpnia 2018

Fizycy UŁ w CERN pracują nad bezpieczną energią

Kategoria: Aktualności

Naukowcy z Katedry Fizyki Jądrowej i Bezpieczeństwa Radiacyjnego Uniwersytetu Łódzkiego, jako jedyny zespół z Polski, uczestniczą w międzynarodowym projekcie badawczym z użyciem urządzenia n_TOF. Projekt ma na celu opracowanie bezpieczniejszego sposobu produkcji energii jądrowej. Badania prowadzone są w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie.

Fizycy UŁ w CERN pracują nad bezpieczną energią

Wiedza z gwiazd  

Naukowcy chcą się dowiedzieć w jaki sposób pierwiastki ciężkie mogą powstawać tak szybko, jak dzieje się to w przypadku formowania się gwiazd. Ma to ogromne znaczenie dla wielu badań z dziedziny fizyki jądrowej. Przede wszystkim chodzi o to, żeby zrozumieć jak powstała otaczająca nas materia, w tym pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani. Ewentualny sukces może być również niezwykle pomocny w opracowaniu bezpieczniejszej metody produkcji energii jądrowej oraz opracowywaniu bardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych.

n_TOF

Łódzcy badacze prowadzą obserwacje przy wykorzystaniu urządzenia n_TOF, które znajduje się w CERN w Genewie. Pozwala ono na dokładną obserwację zachowań neutronów, czyli cząstek, występujących w jądrach atomowych. Ważnym elementem urządzenia jest ołowiowy blok, otoczony warstwą wody. Maszyna n_TOF to jedyna taka konstrukcja w skali światowej.

Badania na światowym poziomie 

Współpraca n_TOF skupia ok. 150 badaczy z 43 instytutów naukowych i uniwersytetów, to dobrze zorganizowany i efektywnie działający międzynarodowy zespół. Od czasu uruchomienia urządzenia w 2001 roku przeprowadzono wiele badań, większość uzyskanych wyników została już opublikowana i udostępniona do baz danych. Trzyosobowa grupa fizyków jądrowych z Uniwersytetu Łódzkiego jest jedyną z Polski biorącą udział w tym projekcie. Łódzki zespół ma już w tym projekcie badawczym swoje sukcesy.

HARMONIA pozwala na badania

Badania łódzkich fizyków finansuje grant NCN HARMONIA. HARMONIA to konkurs na międzynarodowe projekty badawcze realizowane między innymi w ramach współpracy międzynarodowej nawiązanej bezpośrednio z partnerem lub partnerami z zagranicznych instytucji naukowych. W VIII edycji tego konkursu Uniwersytet Łódzki otrzymał z Narodowego Centrum Nauki przeszło 2,5 miliona złotych. Zespół prof. Józefa Andrzejewskiego otrzymał z tego niemal 400 000 PLN.

Językiem fizyki 

Wszystkich zainteresowanych głębiej pracą fizyków z Uniwersytetu Łódzkiego w CERN odsyłamy do oryginalnego tekstu prof. Józefa Andrzejewskiego --> TUTAJ. Warto jednak najpierw, jeśli nie mamy wiele wspólnego z fizyką, sprawdzić znaczenie takich słów jak spalacja, neutron czy nuklidy. Fizyka jest fascynująca, ale trzeba dobrze poznać jej język, żeby odkrywać Wszechświat!

źródło: Uniwersytet Łódzki
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ