Partner serwisu
14 sierpnia 2018

Milion ton reduktantów z Grupy Azoty Police

Kategoria: Aktualności

W Grupie Azoty Police wyprodukowano milionową tonę AdBlue/NOXy, substancji przeciwdziałającej zanieczyszczaniu atmosfery przez wyjątkowo szkodliwe związki chemiczne, jakimi są tlenki azotu.

Milion ton reduktantów z Grupy Azoty Police

Nazwy AdBlue, czy NOXy brzmią znacznie lepiej niż „wodny roztwór mocznika”, a tym właśnie jest ten preparat. Jego skład to 32,5 proc. mocznika i 67,5 proc. wody demineralizowanej. Substancja jest wtryskiwana przed katalizatorem znajdującym się w układzie wydechowym samochodu. W wyniku zachodzących reakcji powstają niegroźne dla środowiska azot i para wodna.

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska wymuszają redukcję szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania ropy i produktów ropopochodnych. W przypadku samochodów ciężarowych z silnikami wysokoprężnymi stosowanie NOXy jest jedyną skuteczną metodą pozwalającą sprostać wymogom europejskiego standardu emisji spalin. Większość produkowanych obecnie ciężarówek wyposażona jest w system SCR, redukujący tlenki azotu właśnie dzięki wykorzystaniu wodnego roztworu mocznika.

„AdBlue” to znak towarowy zarejestrowany przez niemieckie stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego VDA (Verband der Automobilindustrie).

– Od 2010 roku możemy oficjalnie używać tej nazwy, co znacznie ułatwia nam sprzedaż tego produktu na rynkach zachodnich – wyjaśnia Tomasz Panas, wiceprezes Grupy Azoty Police. – W Polsce rozprowadzamy go pod naszą własną nazwą: NOXy.

– Interesuje nas nie tylko branża motoryzacyjna – dodaje Zbigniew Kapuściński, kierownik Wydziału Mocznika Grupy Azoty Police. – PulNOx będący 40-procentowym roztworem mocznika i woda amoniakalna Likam są używane do redukcji tlenków azotu w przemyśle. W reduktanty, bo takim mianem określane są te produkty, zaopatrujemy m.in. elektrownie, elektrociepłownie czy cementownie. Istotne znaczenie zarówno dla produkcji, jak i transportu ma to, że wytwarzane przez nas substancje są niepalne i nieszkodliwe dla zdrowia.

Obecność tlenków azotu w powietrzu powoduje m.in. powstawanie smogu. Fakt ten oraz restrykcyjne normy ekologiczne sprawiają, że popyt na reduktanty rośnie. Te produkowane przez Grupę Azoty Police pod wspólną nazwą RedNOx – woda amoniakalna Likam oraz roztwory mocznika PulNOx i NOXy – ze względu na wysoką jakość mają z roku na rok coraz więcej nabywców zarówno w kraju, jak i za granicą.

Tlenki azotu są znacznie bardziej trujące od dwutlenku węgla, który powszechnie uchodzi za najgroźniejszy dla środowiska. Grupa Azoty Police od kilku lat wytwarza produkty przeciwdziałające zanieczyszczaniu atmosfery przez te szkodliwe związki chemiczne.

źródło: Grupa Azoty Police
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ