Partner serwisu
13 sierpnia 2018

LANXESS sprzedaje udziały w ARLANXEO?

Kategoria: Aktualności

Koncern LANXESS, producent specjalistycznych środków chemicznych, planuje sprzedać pozostałe 50% udziałów w spółce ARLANXEO na rzecz Saudi Aramco – swojego partnera w tym wspólnym przedsięwzięciu. Oba koncerny założyły ARLANXEO w 2016 roku jako spółkę joint-venture prowadzącą działalność w obszarze kauczuków syntetycznych. Każdy z dwóch podmiotów miał w niej po 50% udziałów. Dzisiaj koncerny LANXESS i Saudi Aramco podpisały umowę sprzedaży.

LANXESS sprzedaje udziały w ARLANXEO?

Transakcja nadal wymaga uzyskania zgody od właściwych organów ochrony konkurencji. Jednocześnie poinformowane zostaną właściwe organy reprezentujące pracowników, a w stosownych przypadkach przeprowadzone zostaną konsultacje. Strony oczekują, że planowana transakcja zostanie sfinalizowana do końca 2018 roku.

Spółka joint-venture wyceniana jest na kwotę 3,0 mld euro. Koncern LANXESS oczekuje, że za swój 50-procentowy udział w spółce uzyska ok. 1,4 mld euro w gotówce po odjęciu długów i innych zobo­wiązań finansowych.

Koncern LANXESS planuje wykorzystać uzyskane środki w celu umocnienia swojej sytuacji finansowej i zmniejszenia zadłużenia finansowego netto.

Na początku koncerny LANXESS i Saudi Aramco uzgodniły, że okres zakazu zbywania będzie obowiązywał obie strony do 2021 roku.

– „Dzięki planowanej transakcji bylibyśmy w stanie zrealizować kolejny ważny etap naszego strategicznego przekształcenia wcześniej, niż planowaliśmy. Powinno to pozwolić nam lepiej skoncentrować się na umacnianiu naszej pozycji lidera na rynku specjalistycznych substancji chemicznych dla średniej wielkości przedsiębiorstw“ – powiedział Matthias Zachert, Prezes Zarządu. – Jednocześnie zwiększamy odporność naszej firmy, wzmacniamy naszą pozycję finansową i zapewniamy dodatkową strategiczną elastyczność konieczną do dalszego rozwoju.

W 2017 roku ARLANXEO, spółka z siedzibą w holenderskim mieście Maastricht, osiągnęła sprzedaż rzędu 3,2 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie ok. 3,8 tysięcy osób w 20 zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w 9 różnych krajach. Spółka produkuje wysoko wydajne kauczuki wykorzystywane między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, produkcji opon, produkcji maszyn przemysłowych, budownictwie oraz przez spółki naftowo-gazowe.

W 2016 roku przeniesienie działalności w zakresie kauczuków syntetycznych do spółki joint-venture ARLANXEO stanowiło podstawę strategicznego programu dostosowawczego koncernu LANXESS. Od tego czasu koncern LANXESS koncentruje się na rozwoju swojej działalności na rynku specjalistycznych substancji chemicznych dla średniej wielkości przedsiębiorstw i zrealizował kilka przejęć w tym obszarze, z których największym było przejęcie amerykańskiego koncernu chemicz­nego Chemtura w 2017 roku.

źródło: LANXESS
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ