Partner serwisu
02 sierpnia 2018

Grupa MOL i APK partnerami w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych

Kategoria: Aktualności

Grupa MOL i APK AG podpisały wczoraj umowę o strategicznej współpracy, w ramach której MOL wesprze ukończenie zakładu APK w Merseburgu. Będzie to pierwszy zakład, w którym stosowany będzie innowacyjny proces Newcycling®, wykorzystujący rozpuszczalniki do odzysku wysokiej jakości surowców z wielowarstwowych opakowań z tworzyw sztucznych.

Grupa MOL i APK partnerami w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych

– Zgodnie z przyjętą strategią MOL 2030, inwestujemy obecnie w rozwój biznesu petrochemicznego, a także rozszerzenie działalności w innych, zaawansowanych sektorach, przy współpracy z partnerami strategicznymi. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie naszych klientów na surowce z recyklingu, a jednocześnie pozostajemy orędownikami gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju. Naszym zamierzeniem jest osiągnięcie pozycji lidera w segmencie recyklingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a ta umowa stanowi pierwszy, znaczący krok w tym kierunku. Jako liczący się gracz na rynku polimerów, MOL, we współpracy z tak innowacyjnym partnerem, jak APK, będzie pracował nad dalszym rozwojem technologii Newcycling® i wykorzystaniem jej w naszym regionie, gdzie zapotrzebowanie i potencjał rozwoju recyklingu odpadów są znaczące – powiedział Ferenc Horvath, wiceprezes wykonawczy Grupy MOL ds. segmentu downstream.

Opracowana przez APK, innowacyjna technologie recyklingu - Newcycling® - może być stosowana przy recyklingu różnych typów tworzyw sztucznych, a także ich mieszanin, umożliwiając odzyskanie wysokiej jakości surowców wtórnych. Pierwszy zakład, w którym stosowana będzie nowa technologia powstaje obecnie w siedzibie APK w niemieckim Merseburgu.

– W ciągu ostatnich kilku lat, APK znacząco rozwinął – przy wspraciu swoich inwestorów finansowych MIG Fonds i AT Newtec – technologię Newcycling®. Jako firma osiągnęliśmy dojrzałość rynkową, którą mogliśmy udowodnić podczas pracy przy wspólnych projektach z wiodącymi graczami z branży opakowań, FMCG i tworzyw sztucznych. Jesteśmy dumni z nawiązania strategicznego partnerstwa z Grupą MOL, uznanym graczem na rynku polimerów, które przyczni się do zakończenia prac nad najnowszym zakładem w Merseburgu oraz umożliwi nam wspólne działania na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, który uważamy za bardzo obiecujący ze względu na przewidywane zmiany w trendach – ze składowania i spalania odpadów do recyclingu oraz prawdziwie obiegowej gospodarki tworzywami sztucznymi. Wieloletnie doświadczenie Grupy MOL w Europie Środkowo-Wschodniej, czyni z niego idealnego partnera do wejscia na ten rynek – zauważył Klaus Wohnig, przedstawiciel zarządu APK.

Jednym z filarów strategii MOL 2030 jest rozwój segmentu petrochemicznego. Stąd, do końca następnej dekady, firma planuje inwestycje na poziomie 4,5 mld USD w rozwój projektów chemicznych i petrochemicznych. Częścią tej strategii jest plan zwiększenia wykorzystania recyklingu w działalności firmy, z uwagi na fakt, że recykling plastiku stanowi najbardziej efektywną kosztowo i najbardziej przyjazną środowisku metodę zarządzania odpadami z tworzyw sztucznych. To właśnie opakowania z tworzyw sztucznych stanowią jeden z najważniejszych segmentów rynku petrochemicznego zawartych w strategii MOL 2030 „Enter Tomorrow”. Obie firmy dostrzegają również rosnące zapotrzebowanie rynku na materiały i surowce z odzysku.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ