Partner serwisu
24 lipca 2018

Nagroda za projekt-marzenie czeka na chemików z wyobraźnią

Kategoria: Aktualności

Jesteś profesorem, znasz młodego naukowca z interesującym, ambitnym, lecz wciąż czekającym na realizację projektem naukowym z zakresu chemii lub jej pogranicza z fizyką, biologią, medycyną lub inżynierią materiałową? To już ostatnie chwile, by nominować kandydatów do kolejnej edycji prestiżowego, międzynarodowego konkursu Dream Chemistry Award.

Nagroda za projekt-marzenie czeka na chemików z wyobraźnią

Wizjonerskie idee, badania wykraczające poza współczesne paradygmaty, projekty obecnie za trudne technicznie lub zbyt kosztowne by zostać zrealizowane już dziś – mają kolejną szansę, by zwrócić uwagę środowiska naukowego: właśnie rozpoczyna się nowa edycja prestiżowego konkursu Dream Chemistry Award. Konkurs, adresowany do młodych doktorów nauk przyrodniczych i technicznych, został ustanowiony w 2013 roku przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie. Od zeszłego roku współorganizatorem jest Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk (IChOiB CzAN), co pozwoliło przekształcić konkurs w wydarzenie coroczne. Obecnie finały kolejnych edycji odbywają się naprzemiennie w Warszawie i w Pradze. Zwycięzca tegorocznej edycji otrzyma 10,000 euro i statuetkę.

– Gdy spełniają się marzenia zwykłych ludzi, zmienia się ich życie. Gdy spełniają się marzenia naukowców, nierzadko zmienia się cały świat. W dzisiejszych czasach, zdominowanych przez badania mające dawać szybkie i konkretne rezultaty, naukowcom nie jest łatwo sięgać po prawdziwe wyzwania o potencjalnie rewolucyjnym charakterze. My staramy się wspierać tych odważnych. Robimy to z nadzieją, że nasz konkurs dostarczy im impulsu, który zmobilizuje ich do przekucia marzeń w rzeczywistość – mówi prof. dr hab. Robert Hołyst (IChF PAN), wraz z prof. Pavelem Jungwirthem (IChOiB CzAN) odpowiadający za koordynowanie konkursu.

O randze konkursu świadczy fakt, że w Komitecie Honorowym Dream Chemistry Award zasiadają tak wybitni chemicy jak laureat Nagrody Nobla prof. Richard Schrock (Massachusetts Institute of Technology), twórca metody syntezy polimerów ATRP i jeden z najczęściej cytowanych chemików świata prof. Krzysztof Matyjaszewski (Carnegie Mellon University), prof. Bartosz Grzybowski, pod którego kierunkiem powstał znany pakiet „Chematica” przeznaczony do projektowania i optymalizowania dróg syntez związków chemicznych, oraz prof. Josef Michl (University of Colorado Boulder, IChOiB CzAN).


W gronie dotychczasowych laureatów Dream Chemistry Award znajdują się: dr Jessica R. Kramer (2017) z University of Utah w Salt Lake City, dr Mircea Dincă (2015) z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, USA, oraz dr Evan Spruijt (2013) z École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles w Paryżu. Nagrodzonymi naukowymi marzeniami były: opracowanie nowych leków antyrakowych dzięki analizie pokryć komórek nowotworowych (dr Kramer), minimalizowanie kosztów energetycznych i środowiskowych związanych z wytwarzaniem produktów chemicznych poprzez użycie wydajnych reakcji katalitycznych inspirowanych biologią komórek (dr Dincă) oraz wytwarzanie samoczynnie wzrastających i dzielących się kropel wody, modelujących najważniejsze cechy żywych komórek (dr Spruijt).


Obecna edycja Dream Chemistry Award jest adresowana do naukowców urodzonych w 1981 roku lub później, którzy obronili doktorat w roku 2011 lub później. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest nominowanie kandydata przez naukowca z tytułem doktora lub wyższym i przynajmniej 10-letnim stażem w naukach ścisłych/przyrodniczych, liczonym od daty publikacji pierwszej pracy naukowej. Nominacje należy wysyłać elektronicznie do 31 lipca 2018 za pomocą formularza na stronie konkursu (www.dreamchemistryaward.org). Zakwalifikowani kandydaci powinni przesłać swe wnioski w terminie do 31 sierpnia. Pięciu finalistów wybranych przez komisję konkursową zostanie zaproszonych do siedziby Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, gdzie w dniach 3-4 grudnia będą mogli osobiście zaprezentować swoje idee. Z grona finalistów komitet konkursowy wyłoni jednego laureata.


– Do udziału zapraszamy wszystkich młodych naukowców, także tych z projektami może niekiedy zbyt ambitnymi, lecz zawsze bazującymi na rzetelnych podstawach naukowych. Wierzymy, że takie projekty, przełamujące dzisiejsze paradygmaty, mogą prowadzić do postępów godnych Nagrody Nobla – zachęca prof. Hołyst.


Informacja prasowa zrealizowana ze środków europejskiego grantu ERA Chairs w ramach programu Horizon 2020.
 

źródło: IChF PAN
Maciej Grzęda
2019-01-21
Moim zdaniem dyskryminujący projekt, jeżeli ktoś nie posiada tzw. "pleców" czyli poparcia naukowca o dużym stażu nie może brać w tym przedsięwzięciu udziału co z góry dyskryminuje wielu naukowców działających samotnie. A więc całe podłoże tego projektu wydaje się być promujące tylko określone środowiska.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ