Partner serwisu
18 lipca 2018

Wkrótce 3,5 tysiąca zielonych autobusów wyjedzie na polskie drogi

Kategoria: Aktualności

Autobusy elektryczne w Polsce nie są wielką nowością. Chociażby rodzimy producent Solaris już od kilku lat produkuje takie pojazdy. Podobnie jak reszta jego produkcji, są to autobusy znane, doceniane nie tylko w Europie. W najbliższym czasie pojawi się ok. 3,5 tysiąca autobusów komunikacji miejskiej, nie tylko elektrycznych, ale napędzanych gazem, a być może nawet z zastosowaniem wodoru.

Wkrótce 3,5 tysiąca zielonych autobusów wyjedzie na polskie drogi

Mimo tego, że są one droższe od swoich odpowiedników, które jeżdżą zasilane olejem napędowym, to istnieją na nie dopłaty – z Unii Europejskiej oraz krajowych funduszy związanych z ekologią.

– Kupowanie takich pojazdów jest opłacalne dla miast. Później, w okresie eksploatacji są one znacznie tańsze. W programie EBUS pokładane są – w przeciwieństwie do samochodów elektrycznych w Polsce – wielkie, ale realne nadzieje – powiedział serwisowi eNewsroom Adrian Furgalski, wiceprezes ZDG TOR – Bez zachęt finansowych Polaków jeszcze przez długi czas nie będzie stać na zakup aut elektrycznych. Nie ma szans, aby ich liczba wzrosła do 2025 roku do 1 miliona. Należy stawiać na takie formy rozwoju naszej motoryzacji, które będą pomagały walczyć ze smogiem w polskich miastach – gdzie komunikacja indywidualna jest dużym problemem. Konieczne jest zachęcanie do korzystania z transportu zbiorowego. Nawet jeżeli samochód jest na wodór albo elektryczny, nadal zajmuje on miejsce w przestrzeni publicznej i przyczynia się do tworzenia korków. Dobrze, jeżeli nie zanieczyszcza środowiska – ale trzeba pamiętać, że ulice naszych miast nie są z gumy. Oprócz czystej komunikacji indywidualnej, nie można rezygnować ze wsparcia jej zbiorowej formy – ocenił Furgalski. 

źródło: enewsroom.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ