Partner serwisu
17 lipca 2018

Ponad 93 milionów złotych na usuwanie zanieczyszczeń z Zachemu

Kategoria: Aktualności

- Zabezpieczenie zdrowia i życia okolicznych mieszkańców jest kluczowe z perspektywy bezpieczeństwa ekologicznego państwa" – powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek podczas spotkania dotyczącego usunięcia zanieczyszczeń w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy. - "Mam nadzieję, że przedsięwzięcie to zostanie bardzo sprawnie zrealizowane i rozwiąże problemy, z którymi boryka się dzisiaj lokalna społeczność. Celem projektu będzie także zabezpieczenie bardzo cennych terenów Natura 2000".

Ponad 93 milionów złotych na usuwanie zanieczyszczeń z Zachemu

O projekcie

22 czerwca 2018 r. pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy została zawarta umowa o dofinansowanie projektu „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego”. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2018-2023, a planowany całkowity jego koszt wynosi 93 425 000 zł, w tym 79 411 250 zł ze środków Funduszy Europejskich - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Efektem projektu będzie oczyszczenie skażonego gruntu i wody z zanieczyszczeń emitowanych z kompleksu składowisk zlokalizowanego w granicach dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. Realizowane działania pozwolą na zatrzymanie migracji zanieczyszczeń z terenów skażonych na tereny zamieszkałe oraz obszar Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły, przez co wyeliminowane zostanie zagrożenie zdrowotne i środowiskowe w obszarze oddziaływania Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A.

Obszar poddawany remediacji, tj. oczyszczeniu środowiska gruntowo-wodnego, obejmuje obszar 26,90 ha. Położony jest we wschodniej części Bydgoszczy i na wschodnim skraju granicy dawnych zakładów chemicznych. Stanowi strefę bezpośredniego kontaktu okolicznych mieszkańców ze skażonym gruntem i wodą podziemną, a ponadto frontową strefę zanieczyszczenia, będącą największym zagrożeniem środowiskowym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły.

źródło: mos.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ