Partner serwisu
05 lipca 2018

Nowoczesne techniki spawalnicze przyspieszą budowę gazociągów

Kategoria: Aktualności

Automatyzacja, szybsze wykonywanie spoin oraz mniejsza ilość materiału dodatkowego to główne zalety nowej techniki spawania zaakceptowanej przez GAZ-SYSTEM. Po raz pierwszy spółka wykorzysta ją podczas budowy gazociągu Strachocina – Podgórska Wola.

Nowoczesne techniki spawalnicze przyspieszą budowę gazociągów

Spawanie w technologii CRC Evans wykonywane jest w sposób automatyczny przez sześć głowic spawalniczych umieszczonych wewnątrz spawanej rury oraz cztery głowice zewnętrzne.

– Automatyzm tej metody pomaga zachować wysoką powtarzalność połączeń spawanych. Dodatkową korzyścią jest szybkość pracy. Jedna spoina na rurze o średnicy DN 1000 jest około trzykrotnie szybciej wykonywana niż przy stosowaniu dotychczasowych metod

– mówi Andrzej Fedor, kierownik działu technicznego Oddziału GAZ-SYSTEM w Tarnowie. Ponadto, technologia CRC Evans wykorzystuje specjalne ukosowanie, które czterokrotnie zmniejsza ilości użytego materiału dodatkowego, niezbędnego do spawania w porównaniu z ukosowaniem standardowym.

Etapy akceptacji

Uznanie metody, czyli zaakceptowanie jej przez GAZ-SYSTEM, odbywa się w kilku etapach. Najważniejsze z nich to wykonanie złączy spawanych w ściśle określonych warunkach oraz kontrola ich jakości w laboratorium. Pierwszy etap odbył się w maju 2018 r. w obecności przedstawicieli działu technicznego GAZ-SYSTEM, Urzędu Dozoru Technicznego, zespołu CRC Evans oraz wykonawców nadzoru inwestorskiego i robót budowlanych na gazociągu Strachocina-Pogórska Wola. Uznanie technologii dla spawania metodą 135 złącza rurowego Ø1016 mm o grubości ścianki 22,2 mm odbyło się w holenderskiej siedzibie firmy CRC-Evans. W czerwcu przeprowadzono badania niszczące i nieniszczące spoin w akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji i Urząd Dozoru Technicznego laboratorium Palab. Badania te potwierdziły poprawność wykonanych spoin, a wykonawca robót budowlanych zarekomendował metodę CRC Evans do zastosowania podczas budowy gazociągu Strachocina-Pogórska Wola.

Nowy gazociąg

– Gazociąg Strachocina-Pogórska Wola o średnicy DN 1000 i ciśnieniu roboczym 8,4 MPa zlokalizowany będzie w województwach podkarpackim i małopolskim. Jego budowa poprawi warunki techniczne i bezpieczeństwo przesyłania gazu w rejonie południowo-wschodniej Polski – wyjaśnia Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM. Umożliwi także przesył gazu na Podkarpacie oraz Słowację z wykorzystaniem planowanego połączenia międzysystemowego Polska – Słowacja oraz w stronę Ukrainy, czyli w kierunku odwrotnym do obecnego. Gaz popłynie również bezpośrednio z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina w kierunku zachodnim.

źródło: GAZ-SYSTEM
fot. GAZ-SYSTEM/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ