Partner serwisu
27 czerwca 2018

PGNiG i Venture Global LNG podpisały porozumienie na zakup LNG z USA

Kategoria: Aktualności

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz firma Venture Global LNG podpisały porozumienie dotyczące warunków dostaw skroplonego gazu ziemnego z terminali Calcasieu Pass LNG i Plaquemines LNG.

PGNiG i Venture Global LNG podpisały porozumienie na zakup LNG z USA

Porozumienie ustala podstawowe warunki 20-letniej umowy na zakup 2 mln ton LNG rocznie (ok. 2,7 mld m³ po regazyfikacji). Dostawy będą realizowane z terminali eksportowych Calcasieu Pass i Plaquemines LNG, które powstaną odpowiednio w 2022 i 2023 roku. Oba terminale będą zlokalizowane w Luizjanie nad Zatoką Meksykańską. Dokumenty zostały podpisane podczas odbywającej się
w Waszyngtonie Światowej Konferencji Gazowej (World Gas Conference).


– To dla nas zaszczyt, że wśród naszych partnerów znalazło się PGNiG, jeden z liderów rynku energetycznego w tej części Europy, który chce zabezpieczyć długoterminowe dostawy LNG – oświadczyli wspólnie Mike Sabel i Bob Pender, prezesi Venture Global LNG. – PGNiG dołącza tym samym do grona naszych globalnych partnerów takich jak Shell, Edison, Galp i BP w projekcie Calcasieu Pass i staje się jednym z kluczowych partnerów projektu Plaquemines LNG – dodał.

– Z satysfakcją oczekujemy rozpoczęcia wieloletniej współpracy z naszym nowym partnerem Venture Global LNG. To jest ważny krok dla PGNiG w rozwoju naszej aktywności na rynku LNG. Zakup LNG w USA pozwoli nam nie tylko na dalszą dywersyfikację naszego portfela importowego od 2022 roku, ale także umożliwi rozwój naszych kompetencji tradingowych i obecność jako globalnego gracza na rynku LNG – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i będą realizowane w formule free-on-board (FOB - za transport surowca z portu załadunku odpowiada nabywca).

źródło: PGNIG
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ