Partner serwisu
26 czerwca 2018

PGNiG świętuje 50-lecie górnictwa naftowego

Kategoria: Aktualności

Geolodzy, wiertnicy i górnicy naftowi spotkali się w Filharmonii Zielonogórskiej, aby uczcić pół wieku historii górnictwa naftowego na zachodzie Polski. We wsi Zatonie, gdzie w 1968 r. miał miejsce pierwszy odwiert, odsłonięto głowicę eksploatacyjną symbolizującą wydarzenia sprzed lat.

PGNiG świętuje 50-lecie górnictwa naftowego

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która jest posłanką Ziemi Lubuskiej, wicewojewoda lubuski Robert Paluch oraz przedstawiciele władz samorządowych. W obchodach jubileuszu udział wzięli także członkowie zarządów spółek z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, dyrektorzy oddziałów, a także pracownicy i byli pracownicy związani z górnictwem naftowym w tej części Polski.

W 1968 r. rozpoczęło działalność Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych w Zielonej Górze. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo powstało w Warszawie w 1982 r. W kolejnych dekadach w Zielonej Górze wyodrębniono spółkę Poszukiwania Naftowe „Diament”, które zajmowało się pracami wiertniczymi i dziś działa jako Exalo Drilling SA. Wydzielono także Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG SA.

– Kiedy patrzymy na historię zielonogórskiego oddziału, jesteśmy świadkami imponującej drogi, jaką przeszło górnictwo naftowe i gazownictwo w tej części Polski. Pierwsze wiercenie w Zatoniu sprzed pół wieku otworzyło nowy rozdział w historii naszej branży. Dziś Oddział w Zielonej Górze obejmuje swoim działaniem między innymi 18 kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego, wśród których znajdują się najnowocześniejsze w Europie instalacje – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. – W najbliższym czasie planujemy włączenie do eksploatacji nowych odwiertów na trzech złożach, co znacznie zwiększy wydobycie węglowodorów na Niżu Polskim – dodał.

Oddział PGNiG SA w Zielonej Górze dostarcza ropę naftową do krajowych rafinerii, a gaz ziemny między innymi do dużych odbiorców przemysłowych, wśród których kluczowymi klientami są elektrociepłownie w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Kostrzynie.

– Za nami pół wieku pracy i ciągłego rozwoju – powiedział Krzysztof Krupiński, dyrektor Oddziału PGNiG SA w Zielone Górze. – Zaczynaliśmy jako przedsiębiorstwo zajmujące się poszukiwaniami złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, dziś wytwarzamy aż osiem produktów handlowych. Oprócz wiodących: ropy naftowej i gazu ziemnego, również gaz skroplony LNG, koncentrat helu, mieszaninę gazu propan-butan, wysoki metan, siarkę i energię elektryczną – dodał.

źródło: PGNiG SA
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ