Partner serwisu
04 lipca 2018

Bezpieczeństwo rurociągów w Europie - projekt badawczy

Kategoria: Aktualności

Współczesny świat napędzany jest energią. Przyczynia się ona do tworzenia dobrobytu, rozwoju gospodarek i zapewnia nam niezmienność obecnego sposobu życia. Bez energii zgasną żarówki, staną samochody, nie polecą samoloty. Życie, jakie znamy, zatrzymałoby się. Rurociągi są układem krwionośnym, który rozprowadza cenne surowce energetyczne po całym kontynencie europejskim.

Bezpieczeństwo rurociągów w Europie - projekt badawczy

Zależność Europy od importu ropy i gazu to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska. Kluczową rolę odgrywają tu rurociągi, dostarczające Europejczykom ropę naftową, gaz ziemny i paliwa płynne.

W tym kontekście system rurociągów musi być niezawodny. Skuteczna konserwacja, zapewniająca im długowieczność i odpowiednią przepustowość, jest kluczową kwestią. Spośród wielu inicjatyw, podjętych przez Unię Europejską w celu zapewnienia bezpieczeństwa rurociągów pokrywających nasz kontynent, wyróżnia się jeden projekt.

Jego pełna nazwa może przyprawić o zawrót głowy, jednak nie sposób nie docenić tego, co do tej pory osiągnięto w ramach projektu INNOPIPES („Innowacyjnego nieinwazyjnego systemu testowania i zaawansowanych napraw rurociągów o wolumetrycznych defektach powierzchniowych”).

W latach 2012-2016 INNOPIPES otrzymał finansowanie z UE w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie, w obszarze międzynarodowej wymiany pracowników zajmujących się badaniami i innowacjami, którego celem jest wspieranie współpracy między placówkami akademickimi i pozaakademickimi na całym świecie.

INNOPIPES, koordynowany przez Ryski Uniwersytet Techniczny z Łotwy, zrzesza przedstawicieli z Polski (Warszawska Akademia Techniczna), Bułgarii (Instytut Mechaniki przy Bułgarskiej Akademii Nauk), Rumunii (Uniwersytet Nafty i Gazu w Ploiesti) oraz Białorusi, Ukrainy i Rosji, tworząc solidne fundamenty dla przyszłego partnerstwa.

Wraz z zakończeniem projektu, w zeszłym roku podpisano pięć umów o współpracy akademickiej. Ponadto uczestnicy przygotowali trzy nowe propozycje projektów, mających na celu potrzymanie już nawiązanego partnerstwa.

Projekt przyniósł także konkretne wyniki. Pracowano nad wykrywaniem uszkodzeń spowodowanych korozją na długich odcinkach rurociągów oraz analizą materiałów wykorzystywanych do ich naprawy. Zaowocowało to nowymi procedurami określającymi wytrzymałość naprawionych rurociągów. Stworzono także metody szacowania efektywności ich napraw z wykorzystaniem materiałów kompozytowych.

Czy to oznacza, że rurociągi są teraz bezpieczniejsze? „Tak, z całą pewnością”, twierdzi profesor Jewgienij Barkanow, koordynator projektu z ramienia Ryskiego Uniwersytetu Technicznego. Dodał również, że opracowana w ramach INNOPIPES metodologia jest już testowana na prototypach.

Profesor Miko Michowski, koordynator bułgarskiej części projektu, stwierdził, że program wymiany pracowników pozwolił jego kolegom na uzyskanie cennego doświadczenia w nieinwazyjnym testowaniu rurociągów.

Dzięki projektowi, według profesora Michowskiego, „Bułgaria wiele zyskała w kwestii rozwoju i badań nad nowymi materiałami kompozytowych wykorzystywanymi do napraw rurociągów. Mogła także przeprowadzić szkolenia z nieinwazyjnego testowania wykorzystującego nowe metody”.

– Badania przeprowadzone w ramach projektu były okazją do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa transportu gazu. To doświadczenie pomoże w przyszłych naprawach i sprawdzaniu bułgarskich rurociągów – dodał profesor Michowski.

Profesor Barkanow z Rygi uważa, że metody opracowane w ramach projektu wydłużą żywotność rurociągów, co przełoży się na znaczne oszczędności w budżetach Europejskich państw, a więc zmniejszy też obciążenia dla podatników. Wkład INNOPIPES w rozwój efektywnych form transportu energii pozwoli cieszyć się dotychczasowym, zależnym od niej sposobem życia.

Informacje o Działaniach Marii Skłodowskiej-Curie

Od 1996 roku w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie przyznano granty badaczom na wszystkich szczeblach kariery akademickiej – od studentów starających się o doktorat, aż po doświadczonych naukowców – zachęcając przy tym do interdyscyplinarnej, międzysektorowej i międzynarodowej współpracy. Fundusze mogą otrzymać specjaliści każdej specjalizacji: od archeologii, przez ratującą życie medycynę, aż po pionierskie dziedziny nauki. Program swą nazwę zawdzięcza polskiej podwójnej noblistce, Marii Skłodowskiej-Curie. W ten sposób upamiętnia i promuje uniwersalne wartości, które jej przyświecały. Do dziś w ramach programu wsparto ponad 110 tysięcy naukowców, na których pracy skorzystało jeszcze więcej osób – w tym dziewięć noblistów i zdobywca Oscara.

W tym roku ogłoszono, że w projekcie wzięła udział stutysięczna osoba. By to uczcić, Komisja Europejska zdecydowała się pokazać 30 wybranych badaczy (wśród nich 18 kobiet i 12 mężczyzn) oraz ich projekty, które zostały wsparte Działaniami Marii Skłodowskiej-Curie, podkreślając tym samym koncentrację na wysokim poziomie merytorycznym i globalnej mobilności w nauce.

Europejska Noc Naukowców (NIGHT) to coroczne ogólnoeuropejskie wydarzenie, które odbywa się w ostatni piątek września. Finansowane przez Unię Europejską za pośrednictwem Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA), ma sprawić, że badania naukowe UE będą bardziej przystępne dla obywateli. Rozpoczęte w 2005 roku wydarzenie pozwala ponad milionie uczestników każdego roku na udział w wielu atrakcyjnych aktywnościach, w tym praktycznych eksperymentach, prezentacjach, pokazy, quizach, wizytach w laboratoriach i spotkaniach z naukowcami. Znajdź najbliższe wydarzenie pod tym linkiem: NIGHT.

W latach 2014-2020 budżet projektu wynosi 6,2 miliarda euro. Działania Marii Skłodowskiej-Curie w tym czasie wesprą kolejne 65 tysięcy naukowców, w tym 25 tysięcy doktorantów.

źródło: informacja prasowa
fot. photogenica
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ