Partner serwisu
25 maja 2018

GAZ-SYSTEM i Amber Grid podjęły pozytywną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy gazowego połączenia Polska-Litwa

Kategoria: Aktualności

Operatorzy gazowych systemów przesyłowych z Polski i Litwy podpisali umowę Connection Agreement regulującą prawne, biznesowe i techniczne aspekty inwestycji. Zawarcie umowy stanowi faktyczne wspólne zobowiązanie stron do budowy tego interkonektora. Uroczystość odbyła się 24 maja 2018 r. w Kopenhadze, podczas trwającego europejskiego Forum Infrastruktury Energetycznej.

GAZ-SYSTEM i Amber Grid podjęły pozytywną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy gazowego połączenia Polska-Litwa

- Budowa interkonektora Polska – Litwa, jednego z ważniejszych projektów europejskich w obszarze gazowym, jest szansą na przerwanie dotychczasowej izolacji państw bałtyckich od europejskiego rynku gazu. Połączenie to umożliwi integrację tych krajów z konkurencyjnym rynkiem gazu UE, który chcemy wspólnie budować. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, jak poważnie traktujemy ideę regionalnej solidarności energetycznej i budowy wspólnego rynku energetycznego w Unii Europejskiej – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

- Warto podkreślić, że ta umowa w połączeniu z podpisaniem umowy o dofinansowanie (Grant Agreement) dla projektu Baltic Pipe to swoistego rodzaju krok milowy w stronę rozszerzenia europejskiego rynku gazu ziemnego na region Morza Bałtyckiego. Jest to również element realizacji planu działań BEMIP w zakresie połączeń międzystemowych na rynku energii państw bałtyckich - dodał Stępień.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Piotr Naimski – sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Miguel Arias Cañete Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Michał Kurtyka – wiceminister energii, Pełnomocnik Rządu ds. Prezydencji COP 24 oraz Egidijus Purlys - wiceminister Energetyki Litwy.

źródło: Gaz System
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ