Partner serwisu
17 maja 2018

Bardzo dobry I kwartał Grupy PCC Rokita

Kategoria: Aktualności

Grupa PCC Rokita opublikowała bardzo dobre wyniki za I kwartał 2018. Na takie rezultaty miały wpływ wyniki z działalności dwóch podstawowych segmentów produkcyjnych, jakimi są Chloropochodne i Poliuretany. Grupa wypracowała bardzo wysokie zyski, zarówno EBITDA, na poziomie 88,1 mln zł (+62,8% Iq17/Iq18), jak i zysk netto w kwocie 64 mln zł (+90% Iq17/Iq18). Marża brutto na sprzedaży Grupy w I kwartale 2018 roku przekroczyła poziom 32%.

Bardzo dobry I kwartał Grupy PCC Rokita

Źródłem bardzo dobrych rezultatów były wyniki działalności dwóch podstawowych segmentów produkcyjnych Grupy. W segmencie Chloropochodne przyczyną wzrostów był wysoki poziom marż i wolumenu sprzedaży m.in. z powodu sprzyjającej koniunktury i optymalizacji produkcji. Segment wypracował wzrost EBITDA o 131% wobec I kwartału roku 2017. W segmencie Poliuretany sytuację kreowały wyższe ceny polioli. EBITDA segmentu w I kwartale 2018 roku wzrosła o 41% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

– Osiąganie bardzo dobrych rezultatów wspiera konsekwentnie realizowana strategia, w tym dywersyfikacja działalności. Odnotowujemy obecnie bardzo dobrą koniunkturę na rynku chloroalkaliów – stwierdza Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu PCC Rokita SA – Dodatkowo, jednym z filarów naszej strategii są sukcesywnie realizowane, przemyślane inwestycje. Zwiększamy zdolności produkcyjne w zakresie dotychczas produkowanych wyrobów, poszukujemy też możliwości rozwoju na atrakcyjnych rynkach pozaeuropejskich – dodaje Wiesław Klimkowski.

Spółka realizuje inwestycje zwiększające zdolności produkcyjne w segmencie Chloropochodne. Ponadto PCC Rokita równocześnie dostrzega potencjał wzrostowy, jaki prezentuje Azja. PCC Rokita od 2015 roku jest obecna w Tajlandii. Kolejnym krokiem zwiększającym zaangażowanie Spółki w tym rejonie świata stanowi zawarcie w lutym 2018 roku umowy zakupu następnych udziałów tajskiej spółki produkcyjnej IRPC Polyol. Po sfinalizowaniu transakcji kupna PCC Rokita będzie posiadała 50% udziałów IRPC Polyol.

– Spółka regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami– mówi Rafał Zdon, Wiceprezes Zarządu PCC Rokita - W tym roku była to rekordowa kwota wynosząca 8,31 zł na akcję. To najwyższa dywidenda w historii obecności PCC Rokita na rynku kapitałowym i jedna z najwyższych stóp dywidendy wypłacanej przez spółki notowane w Polsce. W sumie od czasu debiutu akcji spółki na warszawskim parkiecie, suma wypłaconych dywidend daje wartość prawie 24 zł na akcję – dodaje Rafał Zdon.

Akcje i obligacje Spółki są notowane na GPW. Spółka jest uczestnikiem indeksów sWIG80, WIG-chemia, WIGdiv oraz prestiżowego Respect Index.

źródło: PCC Rokita
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ