Partner serwisu
13 lutego 2013

Puławy inwestują w biotechnologię

Kategoria: Z życia branży

Zakłady Azotowe w Puławach powołały spółkę, która będzie produkować substancje z surowców roślinnych, wykorzystywane między innymi w farmacji.

 – W celu realizacji bardzo śmiałego przedsięwzięcia, a mianowicie wejścia wielkiej chemii w biotechnologię, nawiązaliśmy kontakt z Instytutem Nawozów Sztucznych w Puławach. Realizujemy to przedsięwzięcie wspólnie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Kozak, członek zarządu Zakładów Azotowych Puławy.


ZA Puławy kupiły od spółki Chmiel Polski zakład produkcji rolnej w Suchodołach. Wcześniej zaczęła się współpraca z Instytutem Nawozów Sztucznych, która ma na celu komercyjne wykorzystanie zaawansowanej biotechnologii. Szacowane przychody mogą wynieść od 30 do 70 mln zł rocznie. Zawiązana spółka ma się zajmować ekstrakcją surowców roślinnych.


 – W tej chwili świat oczekuje różnego rodzaju substancji, które produkowane są w technologiach nadkrytycznych, używanych w farmacji, w lekach, w kosmetykach, na różne choroby, również nowotworowe. Takie produkty mają szanse tam powstawać – mówi Wojciech Kozak. – Bazujemy na doświadczeniach Instytutu Nawozów Sztucznych, który już w tej chwili wytwarza w pewnych procesach, nie tylko laboratoryjnych, ale również i tych masowych sprzedaży. To czym się chcemy zająć jest absolutnie bezpieczne i wpasowuje się w politykę UE. Spodziewam się, że pierwsze produkty będą się już pojawiały od roku 2014.


Przedsięwzięcie bazuje na tzw. „zielonej chemii”, ponieważ wykorzystuje surowce naturalne, a produkty uboczne nie stanowią zagrożenia dla środowiska.


Żródło: NEWSERIA
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ