Partner serwisu
11 maja 2018

Puławskie Azoty nadal liderem grupy

Kategoria: Aktualności

Jak podaje Polskie Radio Lublin, Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. nadal zdecydowanie dominuje w spółce-matce z siedzibą w Tarnowie. W pierwszym kwartale „Puławy” wypracowały ponad 92,5 miliona zysku netto, czyli więcej niż łącznie wszystkie trzy pozostałe spółki wchodzące w skład grupy - w Kędzierzynie Koźlu, Policach oraz w Tarnowie.

Puławskie Azoty nadal liderem grupy

Wynik ten jest niestety niższy niż w I kwartale roku ubiegłego, na co wpływ miały niekorzystne czynniki zewnętrzne jak skaczące ceny gazu oraz załamania pogodowe w lutym i marcu. Te ostatnie opóźniły wegetację roślin, a to przełożyło się na zmniejszenie o około 15% popytu na nawozy stanowiące główną pozycję sprzedażową Puław. Do tego doszedł rosnący import nawozów do Polski.

- Mieliśmy dwie duże fale zimna w marcu. Pierwsza z nich sięgała nawet do -20 stopni Celsjusza. Spowodowało to dwa negatywne skutki. Po pierwsze ceny gazu „wystrzeliły do góry”, a takiej sytuacji nie spotykano od wielu lat. Do drugie stosowaniem nawozów było niemożliwe - wyjaśnia Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azotów SA.

Jednak w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej.

Zysk w gamie produktów chemicznych obniżył się w niewielkim stopniu, gdyż mimo spadku światowych cen kaprolaktamu zjawisko to udało się zrekompensować zwiększeniem cen i wolumenu sprzedaży melaminy.

źródło: radio.lublin.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ