Partner serwisu
26 kwietnia 2018

Gazociąg Polkowice – Żary został oddany do eksploatacji

Kategoria: Aktualności

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu relacji Polkowice – Żary. Jest to kluczowy projekt stanowiący wymierny impuls rozwojowy dla Dolnego Śląska i województwa lubuskiego.

Gazociąg Polkowice – Żary został oddany do eksploatacji

- Zakończyliśmy ważną dla regionu dolnośląskiego i lubuskiego inwestycję, która pozwoli dostarczyć zwiększone ilości gazu ziemnego do nowych odbiorców przemysłowych, między innymi Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest–Park” a także Podstrefy w Żarach – powiedział Michał Lipowski, Dyrektor Oddziału GAZ-SYSTEM we Wrocławiu.

- Dzięki temu powstał nowy elastyczny system transportu gazu, który umożliwi przesył z dwóch kierunków zasilania, tj. od strony Żukowic (poprzez istniejący gazociąg) oraz od strony Polkowic. Daje to gwarancję ciągłości dostaw do odbiorców. W dalszej perspektywie, po zrealizowaniu drugiego etapu inwestycji, stworzymy możliwość przestawienia sieci gazowej gazu zaazotowanego na gaz wysokometanowy – dodał Lipowski.

Gazociąg o długości ok. 64 km i średnicy 300 mm zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim na terenie gmin: Polkowice, Jerzmanowa, Radwanice, Gaworzyce oraz w województwie lubuskim na terenie gmin: Niegosławice, miasta i gminy Szprotawa, Małomice i Żary. Wartość całej inwestycji to 82 mln zł.

Budowa gazociągu trwała 20 miesięcy i była realizowana w dwóch etapach:

  • w województwie dolnośląskim odcinek Polkowice–Gaworzyce o długości ok. 28 km,
  • w województwie lubuskim odcinki Gaworzyce-Małomice o długości ok. 30 km i Olszyniec–Lubomyśl o długości ok. 6 km.

GAZ-SYSTEM uzyskał pozwolenie na użytkowanie gazociągu pod koniec 2017 r. Trasa przebiega w większości wzdłuż istniejącego gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 250/200 mm. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane na podstawie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz. U. z 2014 r., poz. 1501 z późn. zm.), tzw. „specustawy gazowej”.

Wymierną korzyścią z inwestycji jest podatek od nieruchomości, który w wysokości do 2 proc. wartości nakładów będzie odprowadzał GAZ-SYSTEM do budżetu samorządów lokalnych.

Inwestycję zrealizowano w oparciu o najwyższe standardy i z poszanowaniem prawa i środowiska. Zastosowanie nowoczesnych technologii i wykorzystanie wysokiej jakości materiałów (wysokiej jakości stal z trójwarstwową polietylenową powłoką zewnętrzną) oraz najnowocześniejszych systemów zabezpieczeń stanowi podstawę bezpiecznej pracy gazociągu.

GAZ-SYSTEM zapewnia bezpieczeństwo sieci przesyłowej stosując jednolite zasady postępowania przy prowadzeniu eksploatacji obiektów gazowniczych w ramach autorskiego Systemu Eksploatacji Sieci Przesyłowej. Czynności wykonywane są cyklicznie wg ustalonej częstotliwości, w oparciu o wymagania przepisów prawa oraz doświadczenie zawodowe i wiedzę techniczną pracowników spółki. Praca gazowniczego systemu przesyłowego jest monitorowana całą dobę przez służby dyspozytorskie.

źródło: GAZ SYSTEM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ