Partner serwisu
23 kwietnia 2018

PARP przeznaczy 70 mln zł na wdrożenia innowacji z „Bonów”

Kategoria: Aktualności

17 kwietnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczyna nabór w konkursie na inwestycje w ramach „Bonów na innowacje dla MŚP”. Firmy mogą uzyskać wsparcie w wysokości nawet 560 tys. zł na wdrożenie projektu zakończonego sukcesem we wcześniejszych konkursach w zakresie usług.

PARP przeznaczy 70 mln zł na wdrożenia innowacji z „Bonów”

Celem programu „Inteligentny Rozwój” jest zwiększanie poziomu innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Nie tylko na etapie opracowania nowatorskich produktów i usług, ale także ich wdrożenia. Dlatego w tegorocznej edycji „Bonów na innowacje MŚP” pojawiła się nowość –  Konkurs na inwestycje. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczyła w nim 70 mln zł na dofinansowanie inwestycji związanych z wdrożeniem w przedsiębiorstwie innowacji technologicznej (produktowej lub procesowej). Warunkiem jest, że została ona opracowana w ramach usługi dofinansowanej w jednym z dotychczasowych naborów poddziałania 2.3.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W praktyce oznacza to, że ze wsparcia będą mogli skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy mają zaakceptowany przez PARP wniosek o płatność końcową w jednym z dotychczasowych „Bonów na innowacje dla MŚP”.

- O wsparcie na opracowanie nowych lub ulepszonych, wyrobów lub usług ubiegają się głównie mikro- i małe przedsiębiorstwa. Nie mają one często wystarczającego potencjału finansowego do sprawnego wdrożenia produktów lub technologii, które opracowali dzięki wsparciu z Bonów na innowacje. Dlatego w 2018 r. ogłosiliśmy konkurs, w którym możliwe będzie dofinansowanie kosztów inwestycji, które pomogą rynkowo wdrożyć te innowacje – mówi Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych PARP.

Nabór w ramach nowego instrumentu wsparcia rozpoczyna się 17 kwietnia, a aplikacje będzie można składać do 4 stycznia 2019 r. Podobnie, jak w przypadku konkursu na usługi wnioski będą przyjmowane w czterech rundach.

Górna granica kosztów kwalifikowanych projektu to 800 tys. zł, co daje maksymalnie 560 tys. zł dofinansowania, przy intensywności wparcia na poziomie 70%. Trzeba przy tym pamiętać, że minimalna wartość kosztów kwalifikowanych nie może być niższa, niż zatwierdzona w ocenie wniosku o dofinansowanie złożonym w etapie usługowym „Bonów”.

Wsparcie obejmuje wyłącznie realizację inwestycji początkowej związanej z wdrożeniem w przedsiębiorstwie wnioskodawcy innowacji technologicznej opracowanej przez jednostkę naukową [link] w ramach konkursu usługowego „Bonów na innowacje dla MŚP”. Dotację można więc wykorzystać, m.in. na zakup albo wytworzenie środków trwałych innych, niż grunty oraz nieruchomości, czyli np. maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji. Dofinansowane mogą być także wydatki poniesione na nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie m.in. patentów, licencji czy know-how.

Inwestycje wdrożeniowe mogą być związane z:

  • założeniem nowego zakładu (forma dopuszczalna w przypadku wdrażania innowacji technologicznej produktowej oraz procesowej),
  • zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu (dotyczy wdrażania innowacji technologicznej procesowej),
  • dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie (forma dopuszczalna w przypadku wdrażania innowacji technologicznej produktowej oraz procesowej),
  • zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu (dotyczy wdrażania innowacji technologicznej procesowej).

Pytania można przesyłać za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie poddziałania. Wyjaśnień dotyczących konkursu udziela również Informatorium PARP, odpowiadając na zapytania kierowane na adres poczty elektronicznej: info@parp.gov.pl oraz telefonicznie pod numerami 22 432 89 91-93 lub 0 801 332 202.

źródło: PARP
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ