Partner serwisu
20 marca 2018

Nowe technologie rozwiną sektor stalowy

Kategoria: Aktualności

Innowacyjne projekty branży hutniczej i stalowej otrzymają ponad 86 mln zł na realizację.

Nowe technologie rozwiną sektor stalowy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ogłosiła wyniki kolejnego konkursu w ramach programu sektorowego INNOSTAL. Utworzony z inicjatywy Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej i finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój program, ma na celu zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiego przemysłu stalowego w perspektywie do 2026 roku.

- Nasi przedsiębiorcy pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą być przełomowe we wszystkich sektorach gospodarki – od przemysłu, przez edukację i ochronę zdrowia, aż po rolnictwo. Przykład sektora stalowego pokazuje, że innowacje są interdyscyplinarne – choć opracowane w ramach jednej branży, w praktyce przyczyniają się do rozwoju wielu pokrewnych, w tym przypadku - budownictwa, transportu czy energetyki. Sukcesy badawcze przekładają się zatem na konkretne rozwiązania służące poprawie jakości życia społeczeństwa – mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

INNOSTAL to jeden z popularniejszych programów sektorowych NCBR. Duże zainteresowanie jego pierwszą edycją, w której 20 projektów uzyskało łącznie 134 mln zł dofinansowania, pokazało, że innowacyjnych pomysłów jest nie tylko dużo, ale też cechuje je wysoka jakość. Wyniki drugiej edycji zdają się to potwierdzać. 15 kolejnych projektów otrzyma łącznie ponad 86 mln zł dofinansowania. Tym razem największymi wygranymi są Celsa Huta Ostrowiec Sp. z o.o., której 3 projekty uzyskały granty i ArcelorMittal Poland S.A., który uzyskał dofinansowanie dla 4 przedsięwzięć.

- Dzięki dwóm konkursom w ramach programu INNOSTAL, przedsiębiorstwa sektora stalowego otrzymają łącznie już ponad 220 mln zł. To kwota, która pozwala z optymizmem spoglądać na rozwój branży, tym bardziej, że dofinansowane przez NCBR projekty są nie tylko nowatorskie, ale mają szansę skutecznie zaistnieć na wielu rynkach – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. innowacyjna technologia produkcji stali o bardzo wysokiej czystości metalurgicznej, która znajdzie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, technologia wytwarzania blach cienkich o wysokiej jakości z odpadów poprodukcyjnych, a także technologia produkcji rur stalowych do transportu cieczy i gazów w kopalniach węgla kamiennego.

źródło: NCBR
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ