Partner serwisu
19 marca 2018

JT S.A. wybuduje gazociąg Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle

Kategoria: Aktualności

GAZ-SYSTEM podpisał umowę na generalną realizację budowy gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle. Stanowi on element zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe.

JT S.A. wybuduje gazociąg Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle

Gazociąg Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle o średnicy 1000 mm i ciśnieniu 8,4 MPa, liczący 17,3 km, zostanie wybudowany w województwie opolskim na terenie gmin Leśnica i Kędzierzyn-Koźle. Docelowo będzie on spięty z budowanymi aktualnie gazociągami Zdzieszowice – Wrocław i Tworóg – Kędzierzyn-Koźle oraz połączony z planowaną tłocznią gazu w Kędzierzynie-Koźlu. W ramach inwestycji powstanie również węzeł gazowy w Kędzierzynie-Koźlu.

Wykonawcą nadzoru inwestorskiego jest spółka SGS Polska. Natomiast nadzór autorski sprawować będzie Górnicze Biuro Projektów „PANGAZ”, które jednocześnie jest wykonawcą dokumentacji projektowej dla tego zadania.

Gazociąg stanowi fragment zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe, a w przyszłości ma połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji. Budowa gazociągu Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle została wpisana do katalogu projektów towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Inwestycja ma także status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI).

Celem budowy gazociągu jest zwiększenie zdolności przesyłowych systemu oraz atrakcyjności inwestycyjnej regionu. W skali kraju efektem jego budowy będzie poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski. Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie także corocznie odprowadzany przez spółkę GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości, stanowiący 2 proc. wartości infrastruktury gazowej zlokalizowanej na terenie gminy.

źródło: GAZ SYSTEM
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ