Partner serwisu
14 marca 2018

Termoplastyczne materiały kompozytowe do masowej produkcji

Kategoria: Aktualności

We współpracy z producentami automatyki i maszyn do obróbki tworzyw sztucznych Bond-Laminates pomyślnie opracowało nowe technologie obróbki, które wychodzą poza termoformowanie półproduktów z materiału Tepex.

Termoplastyczne materiały kompozytowe do masowej produkcji

– Postrzegamy siebie jako pionierów w dziedzinie nowych metod obróbki, które rozszerzają zakres potencjalnych zastosowań naszych materiałów kompozytowych oraz zwiększają wydajność i funkcjonalność powstałych z nich elementów – mówi dr Dirk Bonefeld.

Przykładem tych nowych kompetencji jest hybrydowe formowanie wtryskowe. Ten jednoetapowy proces umożliwia formowanie kompozytowych półproduktów w formie wtryskowej, co pozwala na ich wzmocnienie w wybranych punktach materiałami termoplastycznymi, które same są wzmocnione krótkimi włóknami szklanymi, oraz na zintegrowanie w nich nowych funkcji, np. w formie mocowań czy prowadnic. Hybrydowe formowanie wtryskowe sprawdziło się w produkcji seryjnej wielu ultralekkich części samochodowych takich jak siedziska foteli, belki zderzaka, pedały hamulca czy mechanizmy nośne różnych modułów. Kolejnym przykładem zaawansowanej wiedzy technologicznej Bond-Laminates jest hybrydowy proces wykończeniowy wykorzystywany do produkcji ultralekkich zdobionych części. Łączy on w sobie hybrydowe formowanie wtryskowe z technologią zdobienia w formie (In-Mold Decoration, IMD). Nowy proces umożliwia w pełni automatyczną i niewymagającą dodatkowej obróbki masową produkcję lekkich części z wysokiej jakości zdobieniami powierzchniowymi.

– Dążymy do stworzenia wyjątkowo cienkich, a jednocześnie niezwykle sztywnych obudów do smartfonów, notebooków i tabletów“ – mówił dr Dirk Bonefeld.

Usługi dla klientów HiAnt – jak to działa?

Bond-Laminates postrzega siebie nie tylko jako dostawcę materiałów, lecz również jako partnera, który wspiera swoich klientów kompleksowymi usługami na przestrzeni całego procesu opracowywania nowych części aż po rozpoczęcie produkcji seryjnej. Spółka, która należy do jednostki High Performance Materials koncernu LANXESS, może korzystać ze wsparcia marki HiAnt, w ramach której ta jednostka biznesowa połączyła całą swoją specjalistyczną wiedzę z zakresu materiałoznawstwa, technologii kompozytowych, metod symulacji, testowania części, obróbki i produkcji, aby wspierać swoich klientów. Usługi HiAnt obejmują, między innymi, optymalizację topologiczną oraz wskazówki na temat poprawnego obtryskiwania wkładek z materiału Tepex w ramach struktury danego komponentu. Inne elementy usług obejmują symulację procesu formowania (drapowania) oraz chłodzenia się kompozytowych półproduktów, a także analizy strukturalne służące, np., do obliczania mechanicznego obciążenia nośnego części z materiału Tepex. Wyniki tej analizy są potwierdzane przez badania części takie jak badania mechaniczne lub badania w zmiennych warunkach klimatycznych.

– Wykorzystujemy w pełni zautomatyzowane pokazowe linie produkcyjne działające w warunkach zbliżonych do produkcji seryjnej. W ten sposób przeprowadzamy symulację procesów produkcyjnych klientów w celu określenia parametrów obróbki oraz zapewnienia i poprawy jakości“ – podkreślił dr Dirk Bonefeld

źródło: LANXESS
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ