Partner serwisu
09 marca 2018

GAZ-SYSTEM: Baltic Pipe to inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kategoria: Aktualności

Dostarczenie lokalnym społecznościom, władzom i organizacjom informacji na temat projektu budowy gazociągu Baltic Pipe było głównym celem wysłuchania publicznego, które odbyło się 7 marca 2018 r. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Eksperci realizujący tę inwestycję podkreślali, że zapewni ona bezpieczeństwo i stabilność dostaw, a także przyczyni się do zastąpienia innych paliw kopalnych niskoemisyjnym, nietworzącym smogu gazem.

GAZ-SYSTEM: Baltic Pipe to inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne Polski

Podczas wystąpień podkreślano, że główną korzyścią płynącą z realizacji projektu Baltic Pipe jest bezpieczeństwo i zapewnienie ciągłości przesyłu w przypadku ewentualnych przerw w dostawach. Co więcej, dywersyfikacja oznacza również większą konkurencyjność na rynku i gotowość do przyjęcia dostaw gazu z innych kierunków.

W Polce rośnie zapotrzebowanie na gaz ziemny. Potwierdzają to dane za rok 2017 r., w którym GAZ-SYSTEM przesłał najwięcej gazu w historii  – 19, 7 mld sześc. Budowa Baltic Pipe ma szansę wzmocnić ten trend. Skorzystają na tym zarówno odbiorcy indywidualni, jak i przemysł. Eksperci na spotkaniu w Szczecinie przypomnieli bowiem, że dla wielu przedsiębiorstw i zakładów gaz jest podstawowym surowcem, a zarazem zasadniczym elementem tworzącym koszty.

W tym kontekście ważny jest również aspekt środowiskowy. Gaz jest niskoemisyjny i nie tworzy smogu, co wpływa na poprawę jakości powietrza.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. mieszkańcy gmin, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji pozarządowych, zainteresowanych inwestycją. Informacji udzielali eksperci z GAZ-SYSTEM oraz instytucji uczestniczących w realizacji projektu Baltic Pipe w części morskiej i lądowej. Podczas spotkania omówiony został m.in. zakres i harmonogram projektu, stan prac, najważniejsze rodzaje oddziaływań na morzu i lądzie oraz planowane i realizowane badania środowiskowe. Wypowiedzi zilustrowano prezentacjami DO POBRANIA.

Projekt Baltic Pipe realizowany jest z poszanowaniem praw wszystkich zainteresowanych stron oraz środowiska naturalnego. Wcześniej odbyły się dwa wysłuchania – w Stralsund w północnych Niemczech (27 lutego 2018 r.) i w szwedzkim Malmö (1 marca 2018 r.). Baltic Pipe został uznany przez Komisję Europejską jako „Projekt o znaczeniu wspólnotowym” (PCI). Status jest przyznawany projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej UE, polegające na zapewnieniu niedrogiej, bezpiecznej i odnawialnej energii. Status  PCI zapewnia przejrzystość całego procesu przygotowań do realizacji inwestycji oraz umożliwia udział społeczeństwa.

źródło: gaz-system.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ