Partner serwisu
02 marca 2018

Rekordowy rok w przesyle gazu

Kategoria: Aktualności

GAZ-SYSTEM podsumował dane za ubiegły rok. W 2017 r. przesłano najwięcej gazu w historii –19,7 mld m3. Stanowi to wzrost w porównaniu do 2016 roku aż o prawie 9 proc.

Rekordowy rok w przesyle gazu

Te informacje potwierdzają wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce. Sądzimy, że wybudowanie gazociągu Baltic Pipe wzmocni jeszcze bardziej ten trend – dzięki zwiększeniu stabilności i bezpieczeństwa dostaw. Potencjał rozwoju rynku gazu ziemnego w Polsce jest bardzo duży – mówi prezes zarządu GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień.

Zwraca również uwagę, że gaz to ekologiczne źródło energii i ważne narzędzie w walce ze smogiem.

Nowe przyłączenia do naszej sieci przesyłowej odbiorców przemysłowych wytwarzających np. ciepło systemowe mogą odegrać ważną rolę w walce z tym istotnym - z punktu widzenia dużych aglomeracji – zjawiskiem – dodaje.  

W Krajowym Dziesięcioletnim Planie Rozwoju (KDPR) na lata 2018-2027 GAZ-SYSTEM szacuje, że popyt na gaz będzie rósł. Największy wpływ na przyszłe zapotrzebowanie na gaz i zmiany w ilości przesyłu będą podyktowane zmianami w sektorze energetyki. Minimalny wzrost popytu na gaz ze strony sektora elektroenergetycznego w 2027 r. wyniesie 1,3 mld m3 rocznie, natomiast maksymalnie będzie to 2,7 mld m3 . Wynik zależy od tego, jakie elektrownie i elektrociepłownie gazowe powstaną w tej perspektywie. Oznacza to prognozowany wzrost krajowego popytu na gaz od 8 do ponad 17 proc. w skali dziesięcioletniej. 

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ