Partner serwisu
01 marca 2018

Rekordowe dobowe zużycie gazu w Polsce

Kategoria: Aktualności

Dzień po dniu bijemy historyczne rekordy dobowej sprzedaży gazu – mówi Maciej Woźniak, Wiceprezes  PGNiG ds. handlowych. - W tym tygodniu dzięki mroźnym temperaturom, dobowe zużycie gazu w Polsce notuje kolejne najwyższe historycznie poziomy.

Rekordowe dobowe zużycie gazu w Polsce

Według wstępnych danych w ostatniej dobie PGNiG sprzedało ponad 78 mln m3 gazu. Dla porównania – odpowiada to ok.  2/3 pojedynczego ładunku gazu LNG przypływającego do nas z Kataru. Szacujemy, że zapotrzebowanie na gaz całego polskiego rynku w ostatniej dobie przekroczyło 81 mln m3.

- PGNiG jest dobrze przygotowane na rekordowe zapotrzebowanie na gaz. Zarezerwowaliśmy na odpowiednim poziomie moce w gazociągach krajowych i transgranicznych, a zapasy gazu wypełniają magazyny w prawie 47 proc.,  co jest wartością wyższą niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

- Jednocześnie warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie na gaz w Polsce w coraz mniejszym stopniu zaspokajamy importem drogiego gazu rosyjskiego. O ile jeszcze w 2015 r. import gazu do Polski w 90 proc. pochodził z Gazpromu, o tyle wstępne dane za 2017 r. potwierdzają że wolumen ten spadł do ok. 70 proc. W 2017 r. kupiliśmy od Gazpromu  o ok. 1,5 mld m3 gazu mniej niż w 2015 r. Dostawy te z powodzeniem zostały zastąpione m.in. przez import gazu skroplonego LNG.

źródło: pgnig.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ