Partner serwisu
01 marca 2018

Nowoczesna instalacja „Future” powstanie na Śląsku

Kategoria: Aktualności

Polwax ma już wszystkie niezbędne pozwolenia, żeby rozpocząć budowę nowoczesnej instalacji na Śląsku. Instalacja „Future” zgodnie z harmonogramem powinna zostać uruchomiona pod koniec 2019 roku. Plan zakłada, że ta nowoczesna instalacja odolejenia rozpuszczalnikowego będzie przerabiać około 30 tysięcy ton gaczy parafinowych. W tym roku powstaną podstawowe konstrukcje i budowle.

Nowoczesna instalacja „Future” powstanie na Śląsku

- Dostaliśmy „zielone światło” dla Generalnego Realizatora Inwestycji (GRI), jakim jest spółka Orlen Projekt S.A. Wspólnie czekaliśmy na to zezwolenie, teraz możemy ruszyć. Nie mówimy już tylko o opracowywaniu dokumentacji technicznej całej instalacji, ale o prowadzeniu kontraktacji na wielu poziomach. Zarówno urządzeń jak i wykonawców poszczególnych etapów pracy. Otrzymanie pozwolenia na budowę jest punktem zwrotnym. Od tej chwili możemy kopać w ziemi, lać fundamenty, wykonywać wiele innych prac, zgodnie z przyjętym harmonogramem budowy instalacji – podkreśla Dominik Tomczyk, prezes zarządu Spółki.

Ostatnie miesiące były czasem "szlifowania projektu" sprawdzania każdego z zaproponowanych rozwiązań inżynieryjnych. Ważnym i wartym podkreślenia jest fakt bardzo dobrej współpracy i współdziałania między GRI, którym jest spółka Orlen Projekt, jak i pełniącą rolę Inżyniera Kontraktu firmą Ichemad-Profarb z Gliwic. - Wypracowaliśmy sposób współpracy, częstotliwość spotkań, kwestię rozwiązywania bieżących problemów. Nie da się ukryć, że w niektórych obszarach poruszamy się ścieżką uzgodnioną z bankiem finansującym naszą inwestycję. Jeszcze pozostaje do uzgodnienia kilka ważnych rozwiązań, ale nie mają one wpływu na rozpoczęcie budowy – stwierdził prezes Tomczyk.
 

Żeby zbudować, najpierw zburzą

Tymczasem w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej instalacji rozpoczyna się właśnie rozbiórka budynków biurowo-magazynowych. Podejmując tę decyzję Spółka musiała zgodnie z zaleceniem biegłego dokonać odpisu rezerwy na około 1,2 mln (raport bieżący nr 29/2017 z dnia 6.12.2017) jeszcze w wyniku za rok 2017. – To było absolutnie konieczne i jest uzasadnione – przekonuje prezes Tomczyk.

Decyzja o wyburzeniu jest związana z tzw. pochodnią – flarą, która pierwotnie miała być zlokalizowana ponad 500 m od instalacji. Pochodnia ma służyć do awaryjnego zrzutu gazów z instalacji i winna być utrzymywana 24 godz. na dobę w pełnej gotowości. - Po przeliczeniu kosztów tego pierwotnie zaproponowanego rozwiązania, które kosztowałoby Spółkę nawet 1,5 mln rocznie, zarząd wraz z Inżynierem Kontraktu zdecydował się na bardziej oszczędną wersję lokalizacji pochodni. W nowej lokalizacji – pochodnia jest w odległości ok 150 metrów od instalacji. Obniżka kosztów rocznych jest na tyle duża, że zdecydowaliśmy się na likwidację posiadanego aktywa. Mówimy tutaj, bowiem o oszczędnościach blisko 1,0 mln PLN rocznie (!). Gra, zatem była świeczki – wyjaśnia prezes Dominik Tomczyk. -

Przypomnijmy. W grudniu Spółka dokonała odpisu na poziomie około 1,2 mln PLN, ale po wybudowaniu instalacji, dzięki takiemu umiejscowieniu flary – rocznie oszczędzać będzie blisko 1,0 mln PLN. Warto dodać, że ponad 90 proc., wszystkich elementów zostało już zakontraktowane i zamówione. U licencjodawcy, niemieckiego koncernu Thyssen Krupp część elementów wchodzących w skład instalacji jest już wyprodukowanych i gotowych do przewiezienia do Polski.

– Chciałbym też podkreślić aktywny udział niemieckiego koncernu na etapie projektowania wykonawczego. Projektanci GRI, których rolą jest przełożenie projektu technologicznego na konkretne rozwiązania techniczne, na bieżąco konsultowali z inżynierami Thyssena zagadnienia dotyczące poszczególnych branż projektu – dodaje prezes Tomczyk.

źródło: Polwax
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ