Partner serwisu
22 lutego 2018

MOL zwiększył wynik EBITDA o 14%, znacznie przekraczając wcześniejsze prognozy

Kategoria: Aktualności

Grupa MOL ogłosiła wyniki finansowe za rok 2017. Dzięki znakomitym wynikom finansowym i operacyjnym we wszystkich segmentach biznesu, MOL zwiększył wynik EBITDA o 14%, znacznie przekraczając wcześniejsze prognozy.

MOL zwiększył wynik EBITDA o 14%, znacznie przekraczając wcześniejsze prognozy

Organiczne nakłady inwestycyjne poczynione przez Grupę sięgnęły 1,04 mld USD, zgodnie z obniżoną prognozą i nieco powyżej wyniku sprzed roku. Zdolność spółki do generowania wolnych przepływów pieniężnych utrzymuje się na wysokim poziomie, co stanowi mocną podstawę dla realizacji kolejnych, ambitnych projektów inwestycyjnych.

Segment Upstream przyniósł wynik EBITDA na poziomie 854 mln USD, co stanowi wzrost o 26% w stosunku do roku 2016 r., spowodowany wyższymi cenami ropy Brent oraz gazu. Dzięki dyscyplinie kosztowej, segment podwoił wolne przepływy pieniężne (do poziomu 14 USD na każdej baryłce), stając się dla spółki jednym z kluczowych źródeł środków pieniężnych w 2017 r. Średnia dzienna produkcja wyniosła 107,4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, nieco poniżej oczekiwań, z powodu mniejszego udziału Wielkiej Brytanii w całkowitej produkcji.

Po raz kolejny, segment Downstream, stanowiący główne źródło przychodów spółki, zanotował znakomite wyniki, dostarczając 1,18 mld USD wyniku CCS EBITDA, czyli niemal połowę dla całej grupy. Mimo wysokich wyników z ostatnich lat, segment zwiększył swój wkład o kolejne 2%, dzięki wewnętrznym programom wydajnościowym oraz sprzyjającemu otoczeniu rynkowemu.

Segment usług konsumenckich z kolei kontynuował imponujące wzrosty, notując dwucyfrową dynamikę, wspartą dodatkowo zwiększonym popytem na paliwa (wzrost o 4% w 2017 r. na terenie Europy Środkowo-Wschodniej) i korzystnymi marżami. Cały segment przyniósł wynik EBITDA na poziomie 358 mln USD (wzrost o 17% r/r) i jest na najlepszej drodze do osiągnięcia zakładanych 450 mln USD do roku 2021. Dzięki dalszemu rozwojowi konceptu Fresh Corner, tempo wzrostu marż z działalności pozapaliwowej w dalszym ciągu przekracza wzrost marż w segmencie paliw. W ostatnim kwartale roku marże ze sprzedaży pozapaliwowej osiągnęły rekordowy udział w całej marży detalicznej Grupy, na poziomie 26%.

Wynik EBITDA segmentu Gas Midstream wzrósł o 15% r/r do poziomu 223 mln USD, dzięki rosnącym krajowym wolumenom przesyłu, które zrównoważyły niekorzystne zmiany taryf.

– Miło mi ogłosić, że rok 2017 był kolejnym dobrym rokiem, jeśli chodzi o wyniki finansowe, ale co równie istotne, był to również czas dalszych postępów we wdrażaniu naszej strategii MOL 2030. Przewyższyliśmy nasze prognozy finansowe, zwiększając przychody ze wszystkich segmentów biznesu. Upstream podwoił wolne przepływy pieniężne, wynik EBITDA segmentu Downstream wzrósł, pomimo wysokiej bazy, a segment konsumencki utrzymał dwucyfrową dynamikę wzrostu. W obszarze strategicznych inwestycji, znaczne postępy zanotował nasz flagowy projekt chemiczny (Poliole), a w obszarze mobilności uruchomiliśmy nowe, innowacyjne projekty. W rok 2018 weszliśmy z odpowiednim zapleczem do realizacji kolejnych istotnych inwestycji. W bieżącym roku spodziewamy się 2,2 mld USD EBITDA, co pozwoli sfinansować zarówno nasze projekty inwestycyjne, jak i rosnącą dywidendę dla naszych akcjonariuszy – skomentował wyniki Zsolt Hernádi, Prezes i CEO Grupy MOL

źródło: MOL
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ