Partner serwisu
20 lutego 2018

LANXESS: Czyste rozwiązania antyadhezyjne w produkcji opon

Kategoria: Aktualności

Jednostka Rhein Chemie koncernu LANXESS zaprezentuje swoje zróżnicowane rozwiązania dla producentów opon na niemieckich targach Tire Technology Expo, które odbędą się w dniach 20–22 lutego 2018 roku w Hanowerze (stoisko 4014). Będą one obejmowały szeroki zakres przyjaznych dla środowiska środków antyadhezyjnych Rhenodiv, farb do znakowania opon Rhenomark, membran wulkanizacyjnych Rhenoshape, przedmieszek z włókami aramidowymi Rhenogran oraz innych dodatków chemicznych.

LANXESS: Czyste rozwiązania antyadhezyjne w produkcji opon

Przemysł oponiarski pozostaje jednym z naszych najważniejszych rynków”– powiedział dr Dietmar Hoff, Dyrektor Działu Marketing Tire Products w jednostce Rhein Chemie koncernu LANXESS. – W ramach naszej linii Rubber Additives istotny wkład w nasze wyniki biznesowe mają dodatki do związków kauczukowych, środki antyadhezyjne i membrany do pras wulkanizacyjnych. Membrany z trwałą powłoką ułatwiają pracę producentów samochodów, sprawiając, że proces produkcji jest dużo bardziej wydajny dzięki wyeliminowaniu potrzeby ciągłego spryskiwania membrany środkiem antyadhezyjnym.

Czystsza produkcja opon dzięki pozbawionym silikonu, zmywalnym i trwałym środkom antyadhezyjnym

Rhein Chemie zapewnia producentom opon innowacyjne rozwiązania do produkcji wysokiej jakości opon. W produkcji opon samouszczelniających się lub opon o obniżonym poziomie hałasu konieczne jest, aby środki antyadhezyjne nałożone na preformę lub na nią przeniesione zostały całkowicie usunięte po procesie wulkanizacji. Ma to kluczowe znaczenie dla zagwarantowania, że nałożone potem polimery i pianki będą dobrze przylegać. Rhein Chemie oferuje różnorodne rozwiązania w tym zakresie.

Oprócz tradycyjnych zawierających silikon produktów takich jak Rhenodiv BP-286 i Rhenodiv BP‑2864, które po wulkanizacji usuwa się z opon za pomocą systemów czyszczenia mechanicznego lub technologii laserowej, aktualnie dostępne są już nowe, całkowicie pozbawione silikonu produkty takie jak Rhenodiv BP-166 i Rhenodiv BP-9500, które zmywa się jeszcze łatwiej dzięki nowemu, rozpuszczalnemu w wodzie środkowi antyadhezyjnemu. Te produkty spełniają również coraz bardziej restrykcyjne wymogi producentów samochodów, którzy dążą do całkowitego wyeliminowania silikonów z procesu produkcji opon.

Membrany Rhenoshape z trwałą powłoką antyadhezyjną umożliwiają producentom wulkanizację opon bez stosowania dodatkowych środków antyadhezyjnych, co eliminuje potrzebę czyszczenia opon po wulkanizacji. Ponieważ proces spryskiwania preform do opon nie jest już konieczny, nie ma ryzyka pojawienia się zanieczyszczeń – ani na powierzchniach opony o krytycznym znaczeniu, ani w miejscu pracy. Dzięki tej technologii korzystanie z silikonów w procesie produkcji opon przestaje być konieczne.

Bezazotowe przyspieszacze wulkanizacji i wzmacniacze opon

Dzięki swojemu szerokiemu portfolio ditiofosforanów, specjalnych przyspieszaczy wulkanizacji (akceleratorów) i przedmieszek z włóknami Rhein Chemie oferuje najlepsze rozwiązania z zakresu niezawierających nitrozaminy mieszanek do wysoko wzmocnionych opon.

Ditiofosforany Rhein Chemie (w tym Rhenogran TP-50 i Rhenogran SDT-50) to bezazotowe przyspieszacze, które mogą zastąpić powszechnie stosowane sulfenamidy, tiuram i przyspieszacze karbaminianowe. Przewagą nowych produktów jest to, że tworzą przede wszystkim wiązania krzyżowe jedno- i dwusiarczkowe, które są bardziej stabilne termicznie i mniej podatne na odwrócenie. W przypadku stosowania ditiofosforanów w połączeniu z przyspieszaczami sulfenamidowymi dochodzi do synergii w sieciowaniu, które poprawiają wydajność procesu.

Przy skrajnych obciążeniach mechanicznych, dynamicznych i termicznych przedmieszki z włókien aramidowych znajdujące się w produktach z serii Rhenogran P91-40 zapewniają doskonałe wzmocnienie elementów opon. Rhenogran P91-40 pomaga rozprowadzić bardzo odporną i lekką masę z krótkich włókien aramidowych Twaron równomiernie w mieszance kauczukowej. Produkt Rhenogran P91-40 można stosować do typowych gatunków polimerów, w tym kauczuku naturalnego, izoprenowego (IR), butadienowego (BR), styrenowo-butadienowego (SBR), a także do innych gatunków kauczuków takich jak kauczuk etylenowo-propylenowy (EPDM), chloroprenowy (CR) i akrylonitrylo-butadienowy (NBR).

Nowy dodatek do kauczuku Vulkanol TOF poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni

Kolejnym ważnym czynnikiem bezpieczeństwa oprócz właściwości takich jak opory toczenia, odporność na ścieranie i poziom hałasu jest przyczepność opon na mokrej nawierzchni. W połączeniu z technologią opon ekologicznych dodanie Vulkanol TOF do wypełnionej krzemionką mieszanki przeznaczonej do produkcji bieżnika opony może znacznie poprawić przyczepność na mokrej nawierzchni. W warunkach laboratoryjnych można było również zaobserwować zmniejszenie oporów toczenia. Wyniki tego badania zaprezentował dr Hermann-Josef Weidenhaupt, ekspert w dziedzinie dodatków chemicznych do kauczuków w jednostce Rhein Chemie koncernu LANXESS, podczas swojej prezentacji na temat sposobów poprawienia przyczepności opon na nawierzchni mokrej i oblodzonej.

Jednostka Rhein Chemie koncernu LANXESS zaopatruje przemysł gumowy w szeroki asortyment wstępnie dyspergowanych dodatków do polimerów, promotorów reakcji, aktywatorów wulkanizacji i wypełniaczy, wosków przeciwsłonecznych, środków antyadhezyjnych, farb do znakowania opon oraz wysoko wydajnych membran do pras wulkanizacyjnych. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.rheinchemie.com.

źródło: Informacja prasowa
fot. freeimages.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ