Partner serwisu
23 stycznia 2018

Fortum pomoże w budowie sieci ładowania EV na Węgrzech

Kategoria: Elektromobilność

Niezależnie od zapowiedzianego rozwoju projektu MEGA-E, Fortum Charge & Drive oraz firma NKM National Utilities (Nemzeti Közművek) porozumiały się w sprawie rozbudowy sieci ładowania samochodów elektrycznych na Węgrzech.

Fortum pomoże w budowie sieci ładowania EV na Węgrzech

National Utilities planuje w najbliższej przyszłości instalowanie ładowarek do EV, zaś Fortum Charge & Drive dostarczy oparte na chmurze rozwiązanie SaaS (Software as a Service – Oprogramowanie jako Usługa) umożliwiające administrowanie i obsługę powstającej sieci.

W ciągu kilku kolejnych miesięcy NKM uruchomi na Węgrzech 100 nowych stacji ładowania. Obecnie trwa wybieranie lokalizacji dla poszczególnych ładowarek, jak również poszukiwanie potencjalnych partnerów, takich jak stacje benzynowe, gminy, hotele, parkingi czy punkty sprzedaży detalicznej.

Węgry są ważnym krajem dla rozwoju elektromobilności w Europie Środkowej, z uwagi na fakt, że graniczą z siedmioma państwami. Podróże dalekodystansowe za pomocą EV staną się bardziej powszechne, wraz z pojawieniem się w 2018 r. wielu nowych pojazdów elektrycznych o dłuższym zasięgu, tak jak obiecuje większość producentów samochodów. Dlatego też rozbudowa sieci ładowania na Węgrzech i jej obsługa przez profesjonalnego operatora są takie istotne - powiedział Michael Warner, międzynarodowy dyrektor ds. sprzedaży z Fortum Charge & Drive.


National Utilities zamierza zostać liderem elektromobilności na Węgrzech. Do końca tego roku zainstalujemy znaczącą liczbę ładowarek w całym kraju. Oprócz publicznych stacji ładowania, zamierzamy pełnić główną rolę na rynku ładowania domowego. We współpracy z lokalnymi władzami gmin, sieć – obejmująca cały kraj – będzie mogła wkrótce powstać - dodał Zoltán Alkér, dyrektor generalny NKM National Utilities Ltd.

Obecnie po węgierskich drogach jeździ około 1 000 samochodów elektrycznych

Posiadają one zielone tablice rejestracyjne, od 2016 r. uprawniające ich właścicieli m.in. do darmowego parkowania w stolicy. Obecnie, oprócz Budapesztu, większość ładowarek na Węgrzech, funkcjonuje wzdłuż autostrady łączącej to miasto z Wiedniem.

Fortum Charge & Drive dysponuje w Europie siecią składającą się z 1 480 stacji ładowania EV, z czego 500 to urządzenia umożliwiające szybkie ładowanie prądem stałym.

NKM National Utilities zajmuje się świadczeniem usług komunalnych. Wraz ze spółkami zależnymi, firma zatrudnia ok. 3 000 pracowników, obsługując ok. 4,2 mln klientów.

Węgry stają się powoli regionalną potęgą w zakresie produkcji baterii litowo-jonowych. Swoje zakłady uruchomią tam tacy producenci jak GS Yuasa, Samsung SDI oraz SK Innovation. 

źródło: orpa.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ