Partner serwisu
22 stycznia 2018

Audi testuje inteligentną sieć energetyczną

Kategoria: Elektromobilność

Audi rozpoczęło pilotażowy projekt Audi Smart Energy Network, w ramach którego pojazd, dom i źródła zasilania zostały połączone w jedną, inteligentną sieć energetyczną.

Audi testuje inteligentną sieć energetyczną

W założeniach, wszystkie te elementy ze sobą współpracują, a dodatkowo wchodzą w interakcję z krajową siecią energetyczną. Projekt pozwala na zwiększenie stabilności zaopatrzenia poszczególnych urządzeń i systemów w energię elektryczną.

Audi Smart Energy Network jest obecnie w stadium badawczym, w które oprócz Audi i kilku innych partnerów, włączono szereg gospodarstw domowych z okolic Ingolstadt i z regionu Zurich w Szwajcarii. W ramach projektu, w gospodarstwach domowych zainstalowano systemy fotowoltaiczne połączone ze stacjonarnymi akumulatorami. Oprogramowanie sterujące, dostarczone przez firmę Ampard – technologiczny start-up z siedzibą w Zurichu – w zależności od bieżącego lub planowanego zapotrzebowania, dystrybuuje energię solarną do elektrycznego samochodu, urządzeń gospodarstwa domowego lub systemu ogrzewania budynku. Sieć domowa wchodzi w interakcję z krajową siecią energetyczną. Dzięki wbudowanemu interfejsowi komunikacyjnemu, wszystkie te systemy są ze sobą połączone, tworząc wirtualną elektrownię inteligentnie zarządzającą poborem mocy.

Balans energetyczny

Podłączone do sieci urządzenia magazynujące energię elektryczną, zapewniają tzw. balans energetyczny. Innymi słowy, równoważą wahania pomiędzy ilością pobranej, a wytworzonej energii elektrycznej i „przechowują” na krótki okres czasu niewielkie porcje energii w akumulatorach, stabilizując w ten sposób sieć. System optymalizuje zużycie energii w gospodarstwie domowym. Właściciele ogniw fotowoltaicznych mogą zwiększyć ilość pozyskiwanej na własne potrzeby energii solarnej, obniżając jednocześnie koszty zakupu energii od dostawców zewnętrznych.

Patrzymy na mobilność elektryczną przez pryzmat większego systemu zaopatrzenia w energię elektryczną, który w coraz większym stopniu opiera się o źródła odnawialne. W tej chwili jesteśmy pionierami procesów wstępnej kwalifikacji na rynku równoważenia pozyskiwania energii. W ramach tego projektu pilotażowego dajemy producentom możliwość zasilania większych sieci. To pierwsza tego rodzaju szansa dla indywidualnych gospodarstw domowych, wpływająca na równowagę całej sieci energetycznej - powiedział dr Hagen Seifert, szef biura zajmującego się w AUDI AG koncepcjami zrównoważonych produktów.

źródło: orpa.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ