Partner serwisu
05 grudnia 2017

Kolejny element Korytarza Gazowego Północ-Południe wkracza w fazę realizacji

Kategoria: Aktualności

GAZ-SYSTEM posiada już komplet dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. miliard zł.

Kolejny element Korytarza Gazowego Północ-Południe wkracza w fazę realizacji

Realizacja inwestycji wymagała uzyskania czterech odrębnych decyzji o pozwoleniu na budowę. Wojewoda małopolski wydał decyzję dla Zadania nr 1 tj. odcinka Pogórska Wola – Opatowiec oraz Zadania nr 3 (odcinek Pałecznica – Sławków). Z kolei wojewoda świętokrzyski decyzję dla Zadania nr 2 – (odcinek Opatowiec – Pałecznica), a wojewoda śląski dla Zadania nr 4 (odcinek Sławków – Tworzeń).

Wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę kończy etap projektowania. Projekt budowlany i wykonawczy został przygotowany przez firmę Tractebel Engineering S.A. Kolejnym ważnym krokiem dla tej inwestycji będzie wybór wykonawcy robót budowlanych.

168 km gazociągu

Gazociąg relacji Pogórska Wola-Tworzeń o średnicy 1000 mm i ciśnieniu roboczym: 8,4 MPa, będzie miał długość ok. 168 km. Jego trasa będzie przebiegać przez trzy województwa: małopolskie, świętokrzyskie oraz śląskie. Inwestycja jest realizowana w oparciu o zapisy ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. z 2016 r. poz. 1731 – tekst jednolity z późn. zm.).

Celem projektowanej inwestycji jest poprawa warunków technicznych przesyłania gazu oraz zwiększenie stopnia bezpieczeństwa i ciągłości dostarczania paliwa gazowego do odbiorców. Rozbudowa systemu przesyłowego w zakresie przepustowości na kierunku wschód-zachód stworzy warunki dla rozwoju rynku gazu na obszarze południowej Polski. Budowa gazociągu Pogórska Wola-Tworzeń wraz z realizacją innych powiązanych zadań inwestycyjnych stanowi istotny element wdrożenia na terenie Polski koncepcji środkowoeuropejskiego korytarza gazowego Północ-Południe, łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG w Chorwacji.

Inwestycja za miliard

Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 1 miliard zł. Budowa gazociągu planowana jest do współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

źródło: Gaz System
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ