Partner serwisu
05 grudnia 2017

Kolejny krok w realizacji strategicznego dla PGNiG projektu Korytarza Norweskiego

Kategoria: Aktualności

Pozytywny wynik testu jest ostatecznym potwierdzeniem zakończenia procedury rezerwacji przepustowości w Korytarzu Norweskim, który połączy Polskę ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i na Morzu Północnym.

Kolejny krok w realizacji strategicznego dla PGNiG projektu Korytarza Norweskiego

W procedurze tej PGNiG złożyło wiążący wniosek o rezerwację przepustowości na okres od 1 października 2022 roku do 30 września 2037 roku. W okresie 15 lat wartość zobowiązania z tego tytułu wynosi ok. 8,1 mld zł.

PGNiG jest zainteresowane maksymalnym wykorzystaniem zarezerwowanych mocy projektowanego Korytarza Norweskiego w celu zdywersyfikowania portfela importowego. Osiągnięcie pozytywnego wyniku w teście pozwoli na zawarcie umów świadczenia usług przesyłowych z duńskim i polskim operatorem systemu przesyłowego - Gaz System i Energinet. Podpisanie umów z operatorami zaplanowano w najbliższym czasie.

Pozytywny wynik testu ekonomicznego dla Baltic Pipe przybliża osiągnięcie naszego celu strategicznego jakim jest dywersyfikacja dróg i źródeł dostaw gazu do Polski, w tym przede wszystkim sprowadzania do kraju gazu wydobywanego przez PGNiG na Szelfie Norweskim – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Test ekonomiczny polega na ocenie rentowności projektu i jest elementem procedury Open Season, zgodnie z wymaganiami Kodeksu sieciowego alokacji przepustowości dla nowobudowanych gazociągów przesyłowych (rozporządzenia NC CAM). Nadzór nad testem i ogłoszeniem wyników prowadził polski Urząd Regulacji Energetyki (URE) i Duński Urząd Regulacji Energii (DERA).

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ