Grupa Azoty S.A. Wybitnym Eksporterem Roku 2017
Grupa Azoty S.A. została uhonorowana Listem Gratulacyjnym, Tytułem i Pucharem „Wybitny Eksporter Roku 2017” Stowarzyszenia Eksporterów Polskich. Tu już drugie wyróżnienie w tym roku przyznane przez to Stowarzyszenie tarnowskiej spółce. Za „Eksportowy Produkt Roku 2017” został uznany Tarnamid®, czyli produkowany w Tarnowie Poliamid 6 w formie granulatu.

Segment tworzyw jest drugim co do ważności segmentem w Grupie Azoty.
To bardzo istotne, że jesteśmy zauważani i doceniani w obszarze eksportu tworzyw. Nasze podstawowe rynki zbytu zlokalizowane są za granicą, a głównym produktem eksportowym jest właśnie Tarnamid® – podkreśla Małgorzata Malec, dyrektor Segmentu Biznesowego Tworzyw.
Tarnamid® to nazwa handlowa wytwarzanego w Grupie Azoty S.A. poliamidu 6. Powstaje on w Tarnowie zarówno w formie naturalnej, jak i w szerokiej palecie odmian modyfikowanych. To jedno z najważniejszych tworzyw konstrukcyjnych na świecie, które dzięki szczególnym cechom wytrzymałościowym i zmęczeniowym, odporności cieplnej i chemicznej znajduje zastosowanie w wielu branżach, m.in. motoryzacji, przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym czy medycynie.
Produkt z Tarnowa cieszy się międzynarodowym uznaniem, czego potwierdzeniem są liczne nagrody i wyróżnienia. Również w tym roku, na 21 Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL Kielcach Grupa Azoty S.A. otrzymała wyróżnienie za nowe odmiany Tarnamidu® o obniżonej palności (spełniającego wymagania normy EN 45545-2013) do wykorzystania w transporcie kolejowym.
W bieżącym roku, dzięki nowo uruchomionej w Tarnowie Wytwórni Poliamidów II o zdolności produkcyjnej 80 tt/rok, Grupa Azoty podwoiła produkcję tego tworzywa, prowadząc do całkowitego zbilansowania zdolności produkcyjnych wytwarzanego przez spółki Grupy Azoty kaprolaktamu z poliamidem. W nowej wytwórni powstaje wysokiej jakości poliamid 6 przeznaczony do przetwórstwa metodą wtrysku i wytłaczania. Grupa Azoty należy do europejskiej czołówki zintegrowanych producentów Poliamidu 6, zajmując trzecią pozycję w Unii Europejskiej.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich powstało w 2002 r. z inicjatywy przedsiębiorców jako samorząd eksporterów
Wspiera działania przedsiębiorców oraz organów rządowych na rzecz wzrostu eksportu stanowiącego siłę napędową rozwoju polskiej gospodarki. Aktualnie zrzesza ponad 300 członków i utrzymuje bezpośrednie kontakty z ok. 5 tys. firm z całego kraju. Swoim działaniem obejmuje zarówno małe, średnie, jak i duże firmy produkujące na eksport ze wszystkich branż i regionów Polski. Organizuje m. in. kongresy i konferencje poświęcone rozwojowi eksportu, a także dwa prestiżowe konkursy: „Wybitny Eksporter Roku” oraz „Lider Polskiego Eksportu”. Grupa Azoty S.A. w 2017 została wyróżniona w obydwu tych konkursach.
Z wyróżnieniem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich „Wybitny Eksporter Roku” znakomicie koresponduje Złoty Laur „Super Biznesu” – „Ambasador Polski na świecie” wyróżnienie przyznane w tym roku Grupie Azoty przez redakcję Super Expressu we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, Business Center Club i Pracodawcami RP świadczące o tym, że działalność Grupy Azoty przynosi szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz sprzyja rozwojowi rodzimej przedsiębiorczości, a także świadczące o pozycji eksportowej tego chemicznego giganta jako ważnego elementu polskiej gospodarki i wizerunku Polski w świecie.
Komentarze