Partner serwisu
24 listopada 2017

Grupa Ciech: Rusza faza przygotowawcza inwestycji o wartości 100 mln euro

Kategoria: Chemia

Zarząd CIECH S.A. zdecydował o rozpoczęciu fazy przygotowawczej budowy całkowicie nowego zakładu produkcji soli warzonej w Stassfurcie w Niemczech. Nowa fabryka miałaby być zlokalizowana obok istniejących zakładów sodowych Grupy. Ostateczna decyzja o realizacji inwestycji zostanie podjęta w ciągu kilku najbliższych kwartałów i będzie zależała m.in. od warunków rynkowych, uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych oraz udzielenia pomocy publicznej przez niemieckie władze. Wartość potencjalnej inwestycji wynosi ok. 100 mln euro.

Grupa Ciech: Rusza faza przygotowawcza inwestycji o wartości 100 mln euro

Rozpoczęcie fazy przygotowawczej nastąpiło po dogłębnych analizach rynkowych i technologicznych, które były wspierane przez renomowane firmy doradcze o międzynarodowym doświadczeniu. Sporządzone ekspertyzy wstępnie potwierdziły atrakcyjność projektu.

Jednym z elementów naszego dalszego wzrostu jest dynamiczny rozwój projektów poza sodą kalcynowaną, w tym biznesu solnego. Obecnie strategia ekspansji produktów solnych opiera się na wykorzystaniu mocy produkcyjnych zakładów w Janikowie na Kujawach. Jeżeli zapadnie ostateczna decyzja o realizacji inwestycji, w ciągu ok. 3 lat powstanie zakład zaopatrujący rynki zachodnioeuropejskie w różnorodne produkty: od soli spożywczej przez sól do zmywarek, tabletki, aż po specjalistyczną sól farmaceutyczną - mówi Maciej Tybura, Prezes Zarządu CIECH S.A.

450 tys. ton soli suchej rocznie

Zgodnie z założeniami, w Stassfurcie ma powstać zakład o zdolnościach produkcyjnych na poziomie 450 tys. ton soli suchej rocznie (dla porównania zakład w Janikowie produkuje ok. 600 tys. ton soli suchej rocznie). Po uruchomieniu ma zaopatrywać rynki zachodnioeuropejskie, podczas gdy zakład w Polsce ma koncentrować się na rynkach Europy Środkowej i Skandynawii. Atutem lokalizacji w Niemczech jest dostępność własnych źródeł surowców (solanki) i bardzo dogodne położenie umożliwiające ekspansje na atrakcyjnych rynkach. Według wstępnych założeń zakład ma zatrudniać ok. 100 osób.

Rozpoczęta faza przygotowawcza obejmuje postępowania przetargowe związane z realizacją projektu, w tym na kluczową technologię, przygotowanie dokumentacji projektowej zakładu oraz uzyskanie decyzji administracyjnych.

Grupa CIECH w ostatnich latach intensywnie rozwija biznes solny, inwestując w rozwój mocy produkcyjnych i poszerzanie portfolio. Efektem tych działań było m.in. wprowadzenie do oferty tabletek solnych i przez to wejście na bardzo atrakcyjny rynek produktów do uzdatniania wody. Ponadto, obecnie realizowana jest inwestycja o wartości 30 mln zł mająca na celu wprowadzenie do oferty kolejnych produktów - soli do zmywarek i przeznaczonych dla zwierząt hodowlanych lizawek solnych. Grupa oferuje także sól spożywczą dostępną w największych sieciach handlowych dla klientów detalicznych, a od niedawna jest także dystrybutorem soli himalajskiej i morskiej.

źródło: ciechgroup.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ