Partner serwisu
21 listopada 2017

Trzeci kwartał 2017 dobry dla LANXESS

Kategoria: Aktualności

Dzięki doskonałym wynikom odnotowanym w III kw. 2017 roku koncern LANXESS, producent specjalistycznych środków chemicznych, utrzymuje się na drodze ku osiągnięciu najwyższych zysków w swojej historii.

Trzeci kwartał 2017 dobry dla LANXESS

Sprzedaż koncernu LANXESS na świecie wzrosła o 25,1%, tj. 483 mln EUR, do poziomu 2,4 mld EUR. Rok wcześniej ten wskaźnik wynosił 1,9 mld EUR. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrósł aż o 35%, tj. do poziomu 347 mln EUR. Dla porównania w analogicznym kwartale poprzedniego roku wartość ta wynosiła 257 mln EUR. Szczególnie pozytywny wpływ na te wyniki miał wkład jednostek przejętych od spółki Chemtura oraz wyższe wolumeny sprzedaży. W III kw. 2017 r. marża EBIDTA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych osiągnęła 14,4%, co oznacza znaczną poprawę względem 13,4% odnotowanych w tym samym okresie ubiegłego roku.

Koncern LANXESS intensywnie się rozwija. Nasz wyraźny strategiczny nacisk na środki chemiczne o wysokiej marży zysku jest coraz bardziej opłacalny. Również pod względem operacyjnym bardzo dobrze sprawdza się nasza nowa konfiguracja. Szczególnie pozytywne jest to, że znaczny wzrost zysków możemy zaobserwować we wszystkich regionach i wszystkich segmentach specjalistycznych środków chemicznych – podkreślił Matthias Zachert, Prezes Zarządu koncernu LANXESS.

Ze względu na jednorazowe wydatki nadzwyczajne przychody netto wyniosły 55 mln EUR, w porównaniu do 62 mln EUR w tym samym kwartale poprzedniego roku. Te jednorazowe wydatki obejmowały przede wszystkim konsolidację produkcji prekursorów środków smarujących oraz powiązane z tym zaprzestanie produkcji w zakładzie Ankerweg w Amsterdamie. Przychody netto bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrosły natomiast aż o 37,7%, do poziomu 106 mln EUR. Dla porównania w analogicznym kwartale poprzedniego roku ta wartość wynosiła 77 mln EUR.

Po dobrych wynikach osiągniętych w trzecim kwartale Grupa zawęża swoje prognozy dotyczące zysków na rok 2017 i podnosi dolny zakres przewidywań o 25 mln EUR. Aktualnie koncern LANXESS przewiduje, że zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniesie między 1,25 a 1,3 mld EUR. Dla koncernu z siedzibą w Kolonii byłby to rekord. Do tej pory najwyższy wynik operacyjny uzyskano w 2012 roku – wyniósł on wtedy 1,2 mld EUR.

Ciągłe zarządzanie portfolio

Po konsolidacji produkcji chromowych środków chemicznych i prekursorów środków smarujących koncern LANXESS realizuje ogłoszoną optymalizację portfolio. Grupa sprzedała kanadyjskiej spółce Superior Plus Corp. jednostkę prowadzącą działalność poboczną w zakresie produkcji roztworów dezynfekujących z ditlenku chloru. Jednostka produkcji ditlenku chloru, z siedzibą w North Kingstown w Stanach Zjednoczonych, zatrudniająca ok. 40 pracowników, była częścią pionu Clean & Disinfect nabytego od spółki Chemours w sierpniu 2016 r.

Sprzedaż w ujęciu rocznym znacznie wyższa we wszystkich segmentach

Sprzedaż w segmencie Advanced Intermediates w III kw. 2017 roku wyniosła 479 mln EUR, co oznacza wzrost o 10% lub 44 mln EUR względem poprzedniego roku (435 mln EUR). Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrósł w tym segmencie o prawie 5%, tj. o 4 mln EUR, do poziomu 87 mln EUR. Rok wcześniej były to 83 mln EUR. Do tego wzrostu przyczynił się w szczególności większy wolumen sprzedaży w jednostce Advanced Industrial Intermediates. Marża EBIDTA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła 18,2%; dla porównania w poprzednim roku wskaźnik ten wyniósł 19,1%.

Sprzedaż w nowym segmencie Specialty Additives wzrosła aż o 124%, tj. 265 mln EUR, do poziomu 478 mln EUR; rok wcześniej było to 213 mln EUR. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniósł w tym segmencie 77 mln EUR, co oznacza wzrost o 42 mln EUR lub 120% względem poprzedniego roku, w którym zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniósł 35 mln EUR. Tak istotny wzrost zysków wynika głównie z integracji jednostki spółki Chemtura działającej w branży dodatków. Marża EBIDTA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła w tym segmencie 16,1% i była nieznacznie niższa niż w poprzednim roku (16,4%).

Sprzedaż w segmencie Performance Chemicals wzrosła o 11%, tj. 36 mln EUR, do poziomu 364 mln EUR; rok wcześniej było to 328 mln EUR. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrósł w tym segmencie do poziomu 65 mln EUR, czyli o 9 mln EUR, co oznacza 16,1-procentowy wzrost względem zeszłorocznych wyników (56 mln EUR). Wszystkie jednostki biznesowe zwiększyły wolumeny sprzedaży. Jednostka Clean & Disinfect, którą koncern nabył w poprzednim roku, znacznie przyczyniła się do dobrych wyników pod względem zysków. Marża EBIDTA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrosła z 17,1% w zeszłym roku do 17,9% obecnie.

W segmencie Engineering Materials sprzedaż wzrosła o 36,6%, tj. o 94 mln EUR, do poziomu 351 mln EUR, z 257 mln EUR rok wcześniej. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrósł w tym segmencie aż o 52,4%, tj. o 22 mln EUR, do poziomu 64 mln EUR, podczas gdy rok wcześniej było to 42 mln EUR. W jednostce biznesowej High Performance Materials pozytywny wpływ na zysk wynikał z wyższych wolumenów sprzedaży oraz dążenia do oferowania produktów gwarantujących wyższe marże. Do wzrostu zysków przyczyniła się również wytwarzająca uretany jednostka nabyta w ramach spółki Chemtura, której produkty również charakteryzują się wysoką marżą. Marża EBIDTA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła 18,2%; dla porównania w analogicznym kwartale ubiegłego roku wskaźnik ten wyniósł 16,3%.

W segmencie ARLANXEO sprzedaż wzrosła o ok. 6%, tj. o 42 mln EUR, do poziomu 717 mln EUR, z 675 mln EUR rok wcześniej. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniósł w tym segmencie 76 mln EUR, co oznacza spadek o 17% lub 15 mln EUR w porównaniu z 91 mln EUR rok wcześniej. Spadek zysków był spowodowany znaczną zmiennością cen surowców i słabą pozycją dolara amerykańskiego. Marża EBIDTA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych spadła z 13,5% w zeszłym roku do 10,6% obecnie.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ