Partner serwisu
20 listopada 2017

Najtrudniejszy w Polsce przewiert HDD zakończony

Kategoria: Aktualności

1022 metry - taką długość miał najtrudniejszy przewiert wykonany w technologii HDD w Polsce. W ten sposób GAZ-SYSTEM sprostał jednemu z największych wyzwań na budowie gazociągu Lwówek-Odolanów.

Najtrudniejszy w Polsce przewiert HDD zakończony

Przewiert sterowany metodą HDD pod Kanałem Wonieść na trasie gazociągu Lwówek-Odolanów wykonała holenderska firma A.HAK.

Składał się on z dwóch równoległych otworów wiertniczych dla instalacji:
• gazociągu o średnicy 1000 mm (DN1000),
• stalowej rury osłonowej o średnicy 200 mm (DN200), w której znajdą się kable światłowodowe.

W pierwszej kolejności, 15 września br., została zainstalowana rura DN200. Następnie obok niej został wykonany otwór o średnicy 1350 mm. 12 listopada zainstalowano w nim rurę gazociągu DN1000. Operacja umieszczenia gazociągu w otworze trwała ok. 12 godzin i zaangażowanych było w nią 50 osób.

Technologia HDD (Horizontal Directional Drilling) pozwala na znaczne skrócenie trasy rurociągu poprzez ominięcie przeszkód terenowych. Metoda przewiertów horyzontalnych jest obecnie coraz częściej stosowana ze względu na jej proekologiczny charakter.

We wrześniu br. GAZ-SYSTEM rozpoczął również realizację przewiertu pod instalację rury na gazociągu DN700 pod rzeką San na trasie gazociągu Hermanowice-Strachocina. Obecnie trwa rozwiercanie otworu do średnicy 1066 mm - wykonano już 200 metrów z planowanych 979. W tym przypadku główną trudność, obok długości, stanowi fakt, że otwór wiercony jest w skale. Instalacja gazociągu w odwiercie planowana jest na grudzień br.

Nowy 168-kilometrowy gazociąg relacji Lwówek-Odolanów powstaje na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Będzie on ważną częścią międzynarodowego Korytarza Gazowego Północ-Południe.

Budowa gazociągu Lwówek-Odolanów jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Trudność wykonania przewiertu HDD jest mierzona za pomocą wskaźnika HDI - został opracowany przez firmę ROE i jest określany przez iloczyn średnicy instalowanej rury w calach i długość przewiertu w metrach.

źródło: Informacja prasowa
fot. gaz-system.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ