Partner serwisu
16 listopada 2017

400 mln zł na innowacje w gazownictwie

Kategoria: Aktualności

GAZ-SYSTEM, NCBR i PGNiG wspólnie zainaugurowały programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo. Konsorcja przedsiębiorców i naukowców będą mogły wziąć udział w konkursach na rozwój nowatorskich rozwiązań dla sektora gazowniczego. Łączny budżet programu wyniesie 400 mln zł.

400 mln zł na innowacje w gazownictwie

Krytyczne znaczenie sektora gazownictwa dla polskiej gospodarki oznacza, że wszelkie możliwości poprawy sprawności jego działania i zwiększenia jego konkurencyjności, są tematami wartymi zaangażowanej dyskusji. Inwestycje w najlepsze projekty badawczo-rozwojowe są szansą na stworzenie warunków do rozwoju dla całej branży – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Program INGA będzie realizowany w ramach tzw. Wspólnego Przedsięwzięcia. To unikatowy mechanizm finansowego wsparcia badań przemysłowych i prac rozwojowych. Jego celem jest poprawa innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora gazowniczego, jako uczestnika globalnego rynku, w perspektywie kilkunastu najbliższych lat. W ramach formuły Wspólnego Przedsięwzięcia NCBR pokrywa 50 proc. kosztów realizacji tzw. Agendy Badawczej opracowanej na podstawie zaproponowanych przez PGNiG oraz GAZ-SYSTEM obszarów problemowych wpisujących się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.

Zdaniem prezesa zarządu GAZ-SYSTEM Tomasza Stępnia wspólne przedsięwzięcie jest unikatową formułą współpracy i finansowania badań naukowych dla przemysłu.

Skorzystają na nim partnerzy programu, naukowcy, przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim cały sektor gazowniczy w Polsce – dodaje.

Z kolei prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwrócił uwagę, że formuła wspólnego przedsięwzięcia zapewnia duże możliwości realizacji najciekawszych pomysłów.

Dzięki zastosowaniu tzw. pakietowego podejścia do obszaru B+R znacznie zmniejszone jest ryzyko związane z działalnością naukowo-badawczą. Skupienie się na grupach projektowych sprawia, że trudności w realizacji jednego z pomysłów nie eliminują możliwości osiągnięcia zamierzonego celu – podkreślił.

Wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju Łukasz Kroplewski zaznaczył, że branży zależy na wzroście liczby innowacji technologicznych, a także na pobudzeniu aktywności środowiska akademickiego w realizacji działań badawczo-rozwojowych, z których może skorzystać polskie gazownictwo.

Mamy nadzieję, że efekty tego programu poprawią efektywność działalności polskiego sektora gazownictwa. Szczególnie liczymy na duże zainteresowanie programem INGA wśród małych i średnich przedsiębiorstw zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Gazownictwa – dodał.

Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kroplewski - wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. Rozwoju, Piotr Woźniak - prezes zarządu PGNiG SA, prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski - dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Tomasz Stępień - prezes zarządu GAZ-SYSTEM, Artur Zawartko - wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM

Konkursy NCBR w ramach programu INGA będą ogłaszane w ośmiu obszarach tematycznych:
• poszukiwanie, wydobycie węglowodorów oraz produkcja paliw gazowych,
• pozyskanie metanu z pokładów węgla,
• materiały do budowy i eksploatacji sieci gazowych,
• sieci gazowe,
• użytkowanie, obrót i nowe zastosowania LNG i CNG,
• technologie wodorowe i paliwa gazowe,
• technologie stosowane we współpracy z klientami,
• ochrona środowiska.

NCBR ogłosi pierwszy konkurs w styczniu 2018 r. Udział będą mogły w nim wziąć konsorcja, w skład których wejdzie co najmniej jeden podmiot naukowy (uczelnia, instytut itp.) oraz przedsiębiorstwo, bądź konsorcja składające się wyłącznie z jednostek naukowych.

Nabór wniosków konkursowych do programu INGA ruszy 19 lutego i potrwa do 20 kwietnia. Zwycięskie projekty poznamy zatem w trzecim kwartale 2018 r.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ